Kako da napravite smuti (smoothie)?
🕑 4 min čitanjaTokom poslednje decenije smuti je postao jedan od najpopularnijih wellness trendova. Piće napravljeno blendiranjem voća i povrća sadrži velike količine nutrijenata, koji mogu poboljšati zdravlje čitavog organizma. Kako da ga napravite, koje sastojke bi trebalo tom prilikom da koristite, te koje recepte vam preporučujemo, pročitajte u nastavku.
Šta je smuti?
Smuti je gusto, kremasto piće koje se obično dobija blendiranjem voća i povrća, te mešanjem sa vodom, mlekom, biljnim mlekom ili jogurtom. Najosnovnija varijanta smutija sadrži ova dva osnovna sastojka – određenu vrstu voća ili povrća (baza smutija) i tečnost.
Kako biste poboljšali ukus smutija, možete na listu sastojaka dodati i začinsko bilje, semenke, orašaste plodove, te različite proteinske prahove.
Mnogi dodaju kockice leda kako bi ovom piću dodali hladan efekat, poput onog koji ima mlečni šejk.
Najčešći sastojci smutija
Povrće
Povrće je osnovni sastojak smutija. Ono, pored voća, čini njegovu bazu. Stručnjaci smatraju da je najbolji odnos povrća i voća u jednom smutiju 3:1 – tri vrste povrća naspram jedne vrste voća. Zeleno lisnato povrće, poput spanaća, kelja i rukole, najbolji je izbor, budući da sadrži najraznovrsnije nutrijente.
Bogato je brojnim antioksidansima, vitaminima i mineralima, od kojih naročito izdvajamo gvožđe i vitamin C. Druge vrste povrća, kao što su celer, šargarepa, cvekla, krastavac i slično, takođe predstavljaju odličan sastojak za smuti.
Voće
Avokado i banana su osnovne vrste voća, koje se koriste za pripremu smutija, jer se njihovim blendiranjem dobija kremasta smesa, koja može da posluži kao baza ovom piću. Osim njih, vrlo često dodaje se bobičasto voće, poput borovnica, jagoda, kupina i malina, budući da odlično ide uz gotovo sve vrste povrća.
Dakle, voće je obavezan sastojak ove kremaste poslastice, jer pored vitamina i minerala, sadrži visok nivo biljnih vlakana, organskih kiselina i drugih lekovitih sastojaka. Međutim, budući da sadrži i značajnu količinu ugljenih hidrata, naročito voćnih šećera glukoze i fruktoze, ne bi trebalo da prilikom pripreme upotrebljavate više od jedne vrste voća.
Tečnost
Da biste dobili smuti odgovarajuće konzistencije, neophodno je da mu dodate tečnost. Najbolji izbor je voda, ali u recepturu se uklapaju i kokosova voda, mleko, biljno mleko, a čak i jogurt.
Orašasti plodovi i semenke
Orašasti plodovi i semenke su odličan dodatak smutiju, s obzirom na to da sadrže zdrave masti, koje će vas zasititi. Možete upotrebljavati bademe, kikiriki, orahe, te suncokretove, bundevine i čija semenke, kao i putere napravljene od njih.
Bilje i začini
Bilje i začini nisu obavezan sastojak smutija, ali garantovano mu povećavaju nutritivnu vrednost, te ga čine ukusnijim. Neka vaš izbor budu nana, peršun, bosiljak, ali i mleveni đumbir i kurkuma. Ukoliko želite da dodatno zasladite smuti, sipajte pola kašičice organskog sirovog kakaoa ili cimeta.
Zaslađivači
Ako baš volite slatko i smuti najčešće jedete umesto deserta, dodajte mu zaslađivače, kao što su stevija, sirovi organski med, javorov ili agava sirup. Bez obzira na to što su svi ovi zaslađivači prirodni, nemojte preterati sa količinom.
Razni suplementi u prahu
Proteinski prahovi, nezaobilazni u proteinskim šejkovima, mogu da vam posluže i kao sastojak smutija. Osim njih, možete dodati spirulinu, maču, maku i brojne druge suplemente u prahu.
Kako se priprema smuti?
Budući da je priprema smutija veoma jednostavna, možete ga konzumirati više puta dnevno. (Svakako nemojte preterivati, naročito sa vrstama koje su veoma kalorične.)
Prvo odredite sastojke za bazu smutija – najviše tri vrste povrća i jedna vrsta voća. Očistite ih, iseckajte, stavite u blender, dodajte tečnost po želji, te blendirajte dok ne dobijete smesu kremaste, kompaktne teksture. Nakon toga možete dodati orašaste plodove, semenke, začinsko bilje i začine u prahu, te proteinske i druge suplemente. Još jednom sve izblendirajte.
Ukoliko želite da napravite hladan, osvežavajući smuti, slobodno dodajte i nekoliko kockica leda. Nakon toga dobijeni smuti sipajte u čašu, te dekorišite sastojcima po želji.
Smuti recepti
U nastavku vam predstavljamo dva recepta za dve vrste smutija – od povrća (zeleni smuti) i od voća, sa dodatkom začinskog bilja.
Smuti od povrća
Sastojci:
- 1 šolja nezaslađenog bademovog mleka,
- 2 šolje baby spanaća,
- ½ šolje kelja,
- ½ celera u štapu,
- 1 banana,
- ½ kašičice agava sirupa i
- proteinski prah, mleveni lan i slično (opciono).
Priprema:
- Sipajte sve sastojke u blender, te ih blendirajte dok ne dobijete smesu glatke teksture.
- Dobijeni smuti sipajte u čašu.
- Konzumirajte i uživajte.
Smuti od voća
Sastojci:
- 1 šolja nezaslađenog bademovog mleka,
- 1 šolja borovnica,
- ½ narandže,
- 1 banana,
- nekoliko listova sveže nane (po želji) i
- ½ kašičice agava sirupa (po želji).
Priprema:
- Sipajte sve sastojke u blender, te ih blendirajte dok ne dobijete smesu glatke teksture.
- Dobijeni smuti sipajte u čašu.
- Konzumirajte i uživajte.
Sve recepte za Smoothie možete pogledati ovde.
Da li smuti utiče na mršavljenje?
Smuti važi kao jedno od sredstava za mršavljenje. Međutim, istraživanja sugerišu da mogu biti efikasna u ovu svrhu jedino ukoliko ne premašuju dnevne potrebe za kalorijama.
Dakle, ukoliko smuti konzumirate uz redovne obroke, verovatno ćete uneti dodatne kalorije, što naposletku neće doprineti mršavljenju. Najbolje bi bilo da smuti konzumirate umesto jednog obroka, najbolje doručka. Na kraju, da li ćete smršati ili ne, zavisi od toga koliko kalorija unesete i koliko kalorija potrošite u toku dana.
Zato dajte prednost smutijima koji ne sadrže dodate šećere i transmasti, već se baziraju na namirnicama bogatim vlaknima i proteinima, najčešće biljnim.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0