Kako da očuvate dobar imunitet u vreme virusa i prehlada?
🕑 3 min čitanjaBriga o zdravlju i sebi jednaje od najboljih vrlina koju čovek može da poseduje. Mnogi bi rekli da je to polazna osnova svega ostalog – za uspeh, za sreću, za posao, za socijalzacija itd. Briga o zdravlju odnosi se pre svega na zdrav životni stil, a on podrazumeva zdravu i izbalansiranu ishranu, hidrataciju, umereni fizičku aktivnost i zdrave misli.
Ipak, jedan od važnih činioca za odgovor organizma na različite spoljašnje i unutrašnje uticaje jeste stanje imunog sistema. On predstavlja odbrambeni mehanizam čoveka od brojnih štetnih uticaja (poput virusa, bakterija, gljivica, toksina, parazita i mikoorganizama) i veoma je važan za celokupno zdravlje i funkcionisanje.
Iako je najvažnije da imuni odgovor organizma bude optimalan tokom jesenjim i zimskih meseci kada su virusi i bakterije najaktivniji, stručnjaci kažu da je tokom cele godine važno da o tome mislimo.
Treba razlikovati prirodni i stečeni imunitet, a razlika je u tome što prvi određuju nasledni faktori, a drugi se stvara prirodnim ili veštačkim putem i posledica je načina života čoveka.
Važno je šta jedemo i pijemo
Ne kažu džabe da zdravlje ulazi na usta i tu je upravo ključ u tome šta to jedemo, u kojim količinama, i kako. Nekada možemo imati tri oborka u toku dana, a koji ne sadrži dovoljnu količinu dnevnih kalorija ili ih premašuju. Ili da imamo jedan obrok jer zbog drugih obaveza hranu smo stavili u drugi plan. Ni jedna ni druga situacija nisu dobre.
Važno je imati izbalansiranu ishranu koja je bogata svim važnim nutritijentima. Koja sadži voće i povrće, razne vitamine i minerale.
Ključni razlog za raznovrsnu i redovnu ishranu jeste dobar imunitet. Mnoge namernice koje svakodnevno konzumiramo mogu uticati na podizanje istog i zaštitu organizma od virusa i bakterija.
Sigruno ste do sada čuli za brojne blagodeti koje ima beli luk koji ima antivirusno i antibakterijsko dejstvo, a pokazao se i kao veoma uspešan u borbi protiv gljivica. O brojnim prednostima meda, propolisa i sličnih proizvoda suludo je i govoriti jer se zna koliko blagodet oni mogu imati za organizam. U kombinaciji sa đumbirom odlični su za mnoga upalna stanja.
Redovna hidratacija organizma, unos dovoljne količine vode i izbegavanje svih veštačih zaslađivača i sokova su takođe od velikog značaja. Osim vode, zeleni čaj se pokazao kao koristan jer dovodi do proizvodnje novih ćelija imuniteta ako se pije redovno.
Dovoljna količina vitamina C je ključna
Jedan od najpoznatijih i najistraživanijih jeste vitamin C koji ima izuzetno važnu ulogu u organizmu svakog čoveka. Njega je prvi otkrio i opisao 1937. godine mađarski biohemičar i nobelovac dr Albert Szent-Gyorgyi koji je upravo za otkriće vitamina C dobio Nobelovu nagradu za medicinu.
Vitamin C se može naći u velikom broju svežeg voća i povrća, a za njegov verovatno najpoznatiji izvor smatra se citrusno voće poput narandže, limuna, grejpfruta i kivija. Ali ga ima i u bobičastom voću poput crne ribizle i aronije, kao i u šipku i paradajzu. Kada je hrana u pitanju velika koncentracija vitamina C može se naći i u kupusu, zelenoj paprici i drugom zelenom voću.
Kao i kod svega drugog veoma je važna umerenost, te premale ili prevelike doze mogu izazvati suprotne efekte pa je potrebno voditi računa. Apsorpcija vitamina C odvija se u sluznici usne duplje ali i u gornjem delu tankog creva. I za ovaj proces najvažnije je prisustvo minerala i drugih vitamina poput magnezijuma i kalcijuma.
Vitamin C smatra se snažnim antioksidansom, pomaže u stvaranju kolagena od kojeg zavisi stanje kože, kose, noktiju, hrskavica i tetiva, važan je za metabolizam gvožđa i sintezi hemoglobina, a posebno u odbrani imuniteta.
Poznato je da on pojačva efikasnost oba tima imunskog odgovora, urođenog i stečenog.
Usporite tempo i način života
Briga o sebi je veoma važna kada je ova tema u pitanju, kako o fizičkom tako i o mentalom stanju. S obzirom da živimo u vremenu u kojem se od jednog čoveka očekuje da bude uspešan na svim poljima – ličnom, profesionalnom, porodičnom – to može biti veliki izazov i stres koji dodvodi do iscrpljivanja, lošeg sna i apetita, dominatnog osećaja stresa i umora koji vode povećanoj osetljivosti organizma i razvitku bolesti.
Veoma je važno da osluškujete poruke koje vam šalje vaše telo i da na njih blagovremo reagujete. Odmorite kada god je to moguće. Ako ne reagujete na vreme, razvitak bolesti, podložnost virusima i bakterijama je neminovna.
Naše telo nekada ne može da isprati sve naše ambicije i počinje da nam šalje poruke da usporimo, a koje mi naječšće ignorišemo do tačne dok nas virus totalno ne obori i natera da ležimo i posvetimo se samo sebi.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0