Kako da pospešite proizvodnju kolagena u telu?
🕑 4 min čitanjaHvaljen kao izvor mladosti, kolagen je vruća tema, posebno u sferi lepote. Evo kako da povećate ukupnu količinu ovog proteina…
Kao najveći vlaknasti protein stacioniran u kostima, mišićima, ligamentima, tetivama i koži, kolagen je glavna komponenta vezivnog tkiva koje obezbeđuje potporu telu. Slikovito rečeno, on je kao lepak koji pomaže u formiranju jakih struktura u tkivima.
Ovaj protein ima veoma važnu ulogu u održavanju čvrstoće i elastičnosti kože i smanjenju bora, te ne čudi što uživa toliku slavu na kozmetičkoj sceni. Ali s godinama naše telo proizvodi sve manje kolagena i treba ga nadoknaditi.
Predstavljamo vam najčešće tipove kolagena, kao i način na koji možete da pospešite proizvodnju ovog proteina, bez obzira na to da li želite da povećate elastičnost kože ili održite sjaj kose.
Koliko tipova kolagena zapravo postoji?
Najmanje šesnaest, ali su četiri glavna. Kolagen tipa 1 čini 90 posto ukupnog kolagena u našem telu i napravljen je od gusto zbijenih vlakana. On čini strukturu kostiju, tetiva, hrskavice, kože, vezivnog tkiva i zuba. Naredni, tip 2, sastoji se od labavije zbijenih vlakana i smešten je u elastičnoj hrskavici koja zglobove čini mekšim. Tip 3 zadužen je za podržavanje strukture mišića, organa i arterija, dok tip 4 doprinosi filtraciji i zastupljen je u skoro svim slojevima naše kože.
Šta sve može uticati na nivo kolagena?
Nivo kolagena dostiže vrhunac između 25. i 34. godine, a onda počinje prirodno da opada. Posledica toga je stanjivanje i gubitak elastičnosti kože, stvaranje bora, te slabljenje hrskavice što utiče na naše zglobove. Ostali razlozi gubitka kolagena uključuju pušenje (smanjuje proizvodnju ovog proteina) i prekomerni unos šećera i rafinisanih ugljenih hidrata.
Mnoge promene dešavaju se i tokom trudnoće. Naime, tokom drugog stanja ženski hormoni menjaju metabolizam kolagena kako bi učinili kožu elastičnijom (zbog širenja koje prati rast fetusa). Kolagen može pomoći u jačanju mekih tkiva koja su podložna povećanom naprezanju tokom trudnoće, te doprineti prevenciji strija. Osim toga, mnoge žene se suočavaju s gubitkom ili proređivanjem kose nakon trudnoće, a suplementacija kolagenom može podstaći rast novih vlasi i ojačati kosu.
Da li više kolagena znači i bolje zdravlje?
Svakako, a s obzirom na njegove značajne benefite za kožu, kosu, nokte i strukturu zglobova važno je da održavamo adekvatnu količinu ovog proteina, čemu će svakako doprineti i odgovarajuća ishrana. Za žene, posebno, suplementacija kolagenom povezana je sa izgledom i zdravijem kože, kose i noktiju, a može imati određene koristi i u lečenju upaljenih creva. Konzumiranje kolagena od pomoći je i u borbi protiv efekta degradacije ovog proteina u našoj koži.
Istraživanje iz 2019. godine, kojim je obuhvaćeno 72 žene starije od 35 godina koje su konzumirale pitku mešavinu kolagenskih peptida, potvrdilo je da se starenje kože, u stvari, može prevenirati.
To se postiže hranljivim sastojcima koji će je hidrirati, vratiti joj elastičnost, gustinu i glatkoću, i to nakon tri meseca redovnog unosa.
Takođe, ova studija je istakla da je kolagenski napitak bezbedan. Pored toga, tu je i jedna manje poznata prednost kolagena, njegova upotreba za saniranje povreda od opekotina. Naime, on se može ubrizgati u kožu kako bi se korigovali ožiljci prouzrokovani ovom nezgodom.
Prirodnim putem do više kolagena
Naše telo proizvodi prokolagen od kojeg zapravo sve počinje. On kombinuje dve aminokiseline – glicin i prolin, a za ovaj proces neophodan je i vitamin C.
Konzumiranjem određenih namirnica možemo osigurati dovoljno nutritijenata za proizvodnju kolagena.
To uključuje:
Prolin – pronaći ćete ga u belancetu, pšeničnim klicama, mlečnim proizvodima, pečurkama, špargli…
Glicin – ima ga u pilećoj kožici, želatinu, svinjskoj kožici, čorbi od kostiju…
Vitamin C – obezbedićete ga konzumiranjem citrusa, paprike, bobičastog voća…
Suplementacija
Konzumiranje suplemenata još je jedna metoda za potencijalno povećanje ukupne količine kolagena, a preporučena doza je do 20 g dnevno. Većina suplemenata je ili hidrolizovan kolagen, ili želatin. U njima je kolagen već razbijen u peptide koji se bolje apsorbuju. Onima koji praktikuju određeni režim ishrane dostupne su i vegetarijanske i veganske opcije. A ako niste ljubitelji tableta, odlučite se za tečni, ili kolagen u prahu.
Suplementacija kolagenom, u kombinaciji s treningom, uticaće na povećanje vaše mišićne mase i snage.
Gledajući iz holističkog ugla, i masaža lica može pospešiti proizvodnju kolagena i stimulisati protok krvi kako bi se održao mladalački izgled. Upravo zbog toga ne bi bilo loše da je uključite u svoju beauty rutinu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0