Kako da se rešite smrdibuba?
🕑 4 min čitanjaSmrdibuba je insekt koja ispušta neprijatan miris kada je uznemirimo tj. pokušamo da je odstranimo. Ovalnog je oblika, tvrdokornog oklopa ružne sive, zelene ili braon boje. Među 200 vrsta smrdibuba koje se mogu naći kod nas, naše domaće vrste nisu problem, problem prave invazivne mramoraste i zelene Etiopske smrdibube koje su nam došle u goste i ostale iz Azije i Afrike. I ne samo kod nas, u poslednjih desetak godina intenzivni predstavljaju problem u čitavom svetu, nemaju svojih pravih prirodnih neprijatelja i lako se šire, opstaju i kreću u velikim grupama.
Dobra je stvar, što ne prave štetu i ne nanose povrede, ne grizu i ne mogu vas ubosti, nisu otrovne, ne prenose zaraze, sva njihova štetnost je u tome što ostave ‘’smrdljiv’’ trag na koži kada ste u dodiru sa njima. Lakše vam je sad kad ovo znate ali hajde da vidimo koji su to načini kako da se rešite smrdibuba ako ih uopšte ima.
Kako se rešiti smrdibuba?
Šta god da odlučite da radite izbegnite direktni kontakt sa kožom, pa tako ako idete u napad na samo jednu smrdibubu ne krećite goloruki, najbolje da uzmete komad papira pa polako da je ne zgnječite i ne uplašite, izbacite je sa papira da odleti. Ako se osete ugroženima otpuštaju ‘smrad’ zato im prilazite vrlo nežno i polako. Ako se pak borite protiv čitavog gnezda pokušajte sledeće:
- Ne dozvolite im da uđu u kuću: Jedan od najboljih načina da spriečite smrdibube da uđu u vaš dom je da zatvorite sve pukotine ili otvore oko prozora, vrata i drugih područja gde bi mogle ući. Upotrebite purpenu ili samolepljivu dihtung traku za prozore i vrata. Takođe, obezbedite prozore i terasna vrata mrežama i komarnicima.
- Napravite zamke: Postoji više vrsta zamki koje bi mogle da budu efikasne kod hvatanja i uklanjanja smrdibuba iz vašeg doma. Možete da probate sa dvostranim lepljivim trakama na koje će se zalepitii ili feromonskim trakama koje će uz ostale hemikalije privlačiti da se zalepe.
- Usisajte ih: Kad ugledate smrdibubu i želite brzo da je uklonite, možete posegnuti za usisivačem ali se postarajte da kesu od usisivača odmah istresete negde van kuće.
Sredstava protiv smrdibuba
Evo nekoliko praktičnih saveta kako možete koristiti sodu bikarbonu protiv smrdibuba. A potom vam donosimo pregled domaćih i hemisjskih insekticida koja možete da koristite u ovoj borbi.
Soda bikarbona protiv smrdibuba
Kako piše LankasterOnlajn, Alen Dag Smit iz Roulinsvila je na teži način otkrio kakav efekat soda bikarbona ima na smrdibube. Nakon što je gnezno od preko 1000 smrdibuba zaposelo nezavršeni sprat njegove kuće i nije mogao da se kreće a da ne naiđe bar na 15-20 njih, proveo je sate i sate istražujući internet u nadi da će naći efikasno sredstvo protiv smrdibuba.
Napravio je brojne eksperimente ali jedan sa sodom bikarbonom je dokazao da je smrdibube ne podnose. Naime, on je dno tegle zasuo sodom bikarbonom a zatim je napunio smrdibubama. One su unezvereno letele ka vrhu tegle, gmizale uz ivice ili se gegale raširenih krila kao da hodaju po vrućem uglju. Zaključio je da beže od sode bikarbone i od tada uredno zasipa ivice patosa i površine oko prozora sodom bikarbonom.
Insekticidi protiv smrdibuba
Možete da koristite dve vrste insekticida:
- Domaće insekticide
- Industrijeske insekticide
Napravite sami domaći insekticid: Postoji nekoliko varijanti prirodnih domaćih insekticida koje možete da napravite, oni će generalno rasterivati i ostale insekte pa nije zgoreg da ih imate. U ovu svrhu mogu da vam posluže esencijalna ulja od citronele ili nane. Aromatične biljke kao što su bosiljak i ruzmarin osvežiće vaš prostor i rasterivati insekte pa i smrdibube.
Takođe, preporučuju da se beli luk sitno nasecka i ostavi da prenoći u flašici vode i ujutru dodate malo limuna. Sa ovim prirodnim sredstvom sa spoljašnje strane naprskajte površine oko prozora i podove uz lajsne i smrdibube neće prići.Ovo je kratkotrajno rešenje postupak ćete morati da ponovite svaki četvrti dan.
Upotrebite industrijske insekticide: Ako gore navedeni prirodni metodi ne daju očekivane rezultate, probajte sa hemijskim insekticidima. Oprezno sa njima, ne postoji poseban inseticid za smrdibube, koriste se oni univerzalni namenjeni svim ostalim bubama. Efekat će takođe biti kratkotrajan pa možete pozvati službu za dezinsenkciju ako imate iznenadnu najezdu u nekom delu kuće, prskanje će ih trenutno pomoriti ali ne i istrebiti u potpunosti. Otporne su na insekticide i zaprašivanje morate ponavljati na svakih 30 dana.
Smrdibube na paradajzu
Smrdibube se razvijaju tako što su im neophodne biljke na kojima hrane svoje larve. Ge ima puno zelelenila ima i puno smrdibuba. Naročito vole voće i povrće, posebno paradajz, paprike i jabuke, a nemaju ništa protiv ni blitve.
Sredstvo protiv smrdibuba na paradajzu
Nema adekvatnog hemijskog sredstva koje štiti plodove paradajza od smrdibuba. One su dobro kamuflirane na polodovima paradajza jer su zelene boje i teško ih je uočiti. Lako se i brzo razmnožavaju i osvajaju baštu. Vole sočne plodove i hrane se tako što isisavaju sok paradajza. Paradajz tako poprimi loš mirs smrdibube ikoje luči svoj miris na njega. Takav paradajz nije za jelo i šta može tu da se učini? Od prirodnih stredstava možete koristiti nim ulje.
Bubamare i pauci su im prirodni neprijatelji, bubamare jedu jaja smrdibuba, a pauci odrasle jedinke međutim njivo dejstvo nije dovoljno da ih uništii. Danas, plodovi mogu da se jedu 3 dana nakon prskanja insekticidima, ti insekticidi nove generacije su nešto komforniji za korišćenje međutim morate dobro da konsultujete stručno lice pre upotrebe insekticida.
Ujed smrdibube
Da li smrdibuba može da vas ugrize ili otruje? Ne. Mramorna smrdibuba nema fizičku sposobnost da ubode ili ugrize. Jedino njihovo sredstvo za odbranu je njihov karakterističan “neprijatni miris” koji otpuštaju kad osete da su ugrožene. Zaključak je da smrdibube nisu opasne, ali može da se javi alergija u blažoj formi kod osoba koji su inače osetljive na ubod ili kontakt sa insektima.
Smrt za smrdibube
Budući da nisu opasne za ljudsko zdravlje, nego samo neizmerno dosadne, gadne i smrdljive pitanje je svrsishodnosti hemijskog uništavanja. Smrti za smrdibube hemijskim putem nema, a čestom upotrebom insekticida možete ugroziti svoje zdravlje. Pa čemu sve to? Jedini način je uklanjanje mehaničkim putem ali se uzdržavajte od gaženja, gnječenja ili stiskanja jer će vas zapahnuti neopisiv smrad.
Nije prijatno živeti okružen njima ali nisu opasne i ne razmnožavaju se u jesen i zimu kad se uvlače u kuće. Dolaze tu samo da prespavaju zimski san i da se zaštite od hladnoće. Možda će vas ta misao bar malo utešiti kad ih sledeći put vidite kako gmižu po zavesama ili kad čujete onaj tupi udarac kad se zabiju u zid.
Dobro je dok je tako, može i gore, poznajemo osobu koja je sa pahuljicama za doručak pojela i smrdibubu, pa kud gore od smrada ili zvuka pucanja oklopa u ustima. Sve živ čovek podnese pa i smrdibube ali to je definitivno razlog da svim silama tražimo rešenje i način kako da se trajno rešimo smrdibuba.
Ažurirano: 08.07.2024
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0