Kako da sigurno koristite bušilicu?
🕑 3 min čitanjaBušilice su jedan od najprikladnijih alata za “uradi sam” projekte, ali kao i sa svim električnim alatima, i sa njima se mora rukovati na bezbedan način. Samo malo znanja i osnovnih informacija o korišćenju bušilice, može puno pomoći pri sprečavanju povreda, ali i produženju veka trajanja vašeg alata.
Bilo da se koristi u profesionalnim industrijskim uslovima ili samo pri sitnim kućnim popravkama, bušilica predstavlja najčešće korišćeni alat. Njihova primena zaista jeste veoma široka, ali pre nego što počnete da radite sa bilo kojim alatom, morate znati kako taj alat ili uređaj funkcioniše, a posebno iz sigurnosnog aspekta. Uz samo malo znanja iz rada sa bušilicama možete produžiti radni vek svog uređaja i sačuvati svoje zdravlje. Mi smo na jedno mesto stavili 10 najvažnijih tačaka kojih bi se trebalo držati pri korišćenju akululatorske ili klasične električne bušilice.
Izbegavajte vrećastu odeću
Opušteni rukavi, nakit i puštena duga kosa mogu predstavljati opasnost kada radite sa bušilicom. Okretanje bušilice može uhvatiti i zapetljati sve labave predmete. Dok radite sa bilo kojim električnim alatom, nosite kratke rukave, prethodno skinite sav nakit i zavežite kosu ukoliko je potrebno.
Ispravno postavite burgiju
Proverite da li je burgija pravilno umetnuta u steznu glavu i čvrsto je zategnite ključem. Sa labavom postavljenom burgijom, vaša električna bušilica neće napraviti ravne rupe i mogla bi da sklizne.
Nosite zaštitnu opremu
Zaštitne naočare uvek su dobra ideja kada koristite električnu bušilicu zbog potencijalnih letećih krhotina. Takođe bi trebalo da koriste i masku za lice ukoliko materijal koji bušite proizvodi puno prašine ili strugotine, a obavezno ukoliko, na primer, bušite zid koji sadrži azbest. Rukavice mogu pomoći u zaštiti vaših ruku, ali samo ako vam savršeno prianjaju i nisu široke.
Bušite pilot rupe
Mnogo je lakše vijak zašrafiti u drvo ako je u njemu prethodno izbušena pilot rupa. Na ovaj način rupe će takođe biti i ravnije, a primenjivaćete i manji pritisak na bušilicu, smanjujući tako šansu da će skliznuti.
Osigurajte deo koji bušite
Verujte da ne želite da se drveni ili metalni komad na kojem radite pomakne dok ga bušite. Dobro stegnite klimavi komad na kojem radite ili ga pričvrstite u stege pre nego što na njega postavite bušilicu. Labav deo nikada nemojte da držite jednom rukom dok drugom rukom bušite jer rizikujete ozbiljnu povredu.
Primenjujte odgovarajući pritisak na bušilicu
Vaša bušilica bi sama trebalo da obavlja većinu posla, pa nema potrebe da primenjujete previše sile na nju pri radu. Ako je budete prejako pritiskali, bušilica može skliznuti ili možete da opterete njen motor.
Izaberite odgovarajuću burgiju
Korišćenje burgije napravljene od pogrešnog materijala može prouzrokovati njeno pucanje ili oštećenje materijala koji bušite. Za većinu drvenih materijala možete koristiti burgiju opšte namene; burgiju za beton za beton, kamen i ciglu, a HSS burgije za većinu metala. Burgije sa karbidnim ili dijamantskim vrhom savršene su za lomljive površine poput porcelana, stakla, pločica…
Vodite računa o kablovima
Ako koristite bušilicu koja ima električni kabl, nikada ga ne ostavljajte uključenog u struju i razapetog preko prostorije kada nije u upotrebi. Takođe, baš nikada ne dižite bušilicu držeći je za kabel jer na ovaj način rizikujete kvar ali i potencijalni kratki spoj. Ako bušite u mokrom okruženju, koristite akumulatorsku bušilicu.
Izbegavajte pregrevanje burgije
Ukoliko bušite kroz tvrde materijale ili bušite pri velikim brzinama, burgija će naići na ogromnu količinu trenja. Na ovaj način, burgija može da se brzo pregreje, do tačke u kojoj postaje usijana ili sagoreva materijal koji bušite. Uvek počnite sa malim brzinama bušenja i povećajte brzinu samo ako se bušilica ne kreće glatko. Ako bušite kroz tvrde materijale ili bušite mnogo rupa, držite se malih brzina i povremeno pravite pauze da biste dali burgiji bar malo vremena da se ohladi. Pri bušenju stakla, keramike ili kamena, dajte burgiji stalan dovod vode da bi se ohladila.
Koristite zaštitu za uši
Zaštitu za uši obavezno nosite ali samo ukoliko redovno koristite bušilicu. Ručna električna bušilica proizvodi oko 90 decibela, što je taman dovoljno da izazove oštećenje sluha nakon dužeg izlaganja, pa se u tom slučaju preporučuje nošenje antifona. Kod kratkih intervala korišćenja i kod tek povremenog bušenja, nema potrebe za posebnom zaštitom za uši.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0