Kako da smanjite količinu štetne hemije za čišćenje doma?
🕑 3 min čitanjaPri svakoj promeni godišnjeg doba, vađenju i odlaganju letnjih i ubacivanju zimskih stvari u ormane, dolazimo do momenta kada je neophodno odraditi veliko spremanje doma. Reakcije na hemijska sredstva koja koristimo pri ovim velikim raspremanjima, ali i u svakodnevnom životu i održavanju doma, sve češće i češće izazivaju alergijske reakcije kod dece ali i kod odraslih članova domaćinstva.
Mi smo se potrudili da vam na jedno mesto izdvojimo sve cake koje će smanjiti upotrebu ovih, lakih za korišćenje, ali potencijalno veoma štetnih, a u većini slučajeva i poprilično skupih, sredstava. Još jedna prednost kod korišćenja alternativnih i kod kuće spravljenih sredstava za čišćenje je i čuvanje površina koje čistite, jer upotrebom prirodnih sredstava smanjujete mogućnost oštećenja jakim hemijskim sredstvima.
Mrlje na tepihu
Malo šta naruži prostor u kojem živimo koliko privid prljavštine, te se trudite da na mrlje na tepihu reagujete čim se dogode, koristeći svega nekoliko sastojaka koje svako od nas uvek ima pri ruci. U bocu sa raspršivačem pomešajte vodu i alkoholno sirće u razmeri 1:1 i što hitrije nanesite na problemtično područje tepiha ili staze. Ostavite ovu jednostavnu mešavinu da deluje 10 do 15 minuta , pa sve isperite sunđerom za sudove samo za ove namene, koristeći rastvor prirodnog sapuna i vode.
Za masne mrlje koje se neretno nađu na tepihu, pogotovo ako dete ruča u njegovoj blizini, nanesite kukuruznu skrob, kukuruzno brašno ili gustin, ostavite ga da deluje ne manje od pola sata, pa usisajte. Ovako ne samo da ćete ukloniti mrlje već ćete i sprečiti isparavanja štetnih materija po domu. Što se tiče boca sa raspršivačem, uvek držite nekoliko praznih pri ruci, jer kada prelazite na prirodnije alternative sredstvima za čišćenje, biće vam potrebna posebna za svaku površinu u kući, a njih možete povoljno da nađete po drogerijama, plastikarama i u „kineskim“ radnjama.
Čišćenje drvenih površina
Svi znamo koliko drvo može brzo da „propadne“ i izgubi stari sjaj ako se redovno i pravilno ne održava. Umesto da koristite kupovna sredstva koja će vas ostaviti u dimu nezdravih čestica, probajte prvo drvo da „obradite“ našim mnogo zdravijim alternativama. Netoksični lak za drvo možete na brzinu da spravite mešanjem pola šolje tople vode sa samo nekoliko kapi limunovog esencijalnog ulja (veoma povoljno mogu da se nađu u drogerijama i apotekama, zasigurno ih ima u DM-u i u Zelenoj apoteci).
Rastvor dobro izmućkajte i nanesite na blago vlažnu pamučnu krpu. Istrljajte drvo ovim rastvorom a poliranje zaokružite suvom pamučnom krpom. Ovaj rastvor dobar je i za drvene podove ali i lakirana ulazna vrata. Za još efikasnije sredstvo, za zaista zaprljano drvo, pomešajte šolju destilovane vode sa ¼ šolje alkoholnog sirćeta, dve kašike maslinovog ulja i dvadeset kapi već spomenutog esencijalnog ulja limuna.
Otpušavanje odvoda
Jedni od najštetnijih jedinjenja koje nam se nalaze u kući su sredstva za otpušavanje odvoda. U kućnoj radinosti, njih je moguće spraviti samo uz upotrebu tople vode i krupne soli. U četiri litara vrele vode sipajte pola šolje krupne soli i ubacite u odvod. Za upornija zagušenja, u odvod prvo sipajte pola šolje sode bikarbone, pa proces otpušavanja završite sa pola šolje alkoholnog sirćeta. Ova mešavina će stvoriti jaku hemijsku reakciju koja će rastvoriti i isprati nakupljene masnoće.
Poliranje stakla i univerzalno sredstvo za čišćenje površina
Svi znamo da staklo nije preteško očistiti, ali ono često ostaje umrljano kada se koriste sredstva iz domaće radinosti. Ovo možete da izbegnete i dovedete staklene površine do visokog sjaja tako što ćete pomešati 2 šolje vode, 1/2 šolje belog ili jabukovog sirćeta, 1/4 šolje medicinskog alkohola i par kapi eteričnog ulja po izboru, za miris (nama su omiljena narandžino, limunovo i limunove trave, za što svežiji miris). Samo sipajte sve navedene sastojke u bocu sa raspršivačem. Alkohol u ovom sredstvu omogućava mu da brzo ispari i na minimum svede mrlje. Rastvor je potrebno da naprskate na čistu pamučnu krpu pre brisanja, a ne direktno na površinu, kada su ogledala u pitanju.
Što se tiče univerzalnih sredstava za čišćenje većine površina, pogotovo onih koje prekriva prašina, biće vam potrebna čaša alkoholnog sirćeta, čaša vode, kora limuna i svež ruzmarin. Kao i u prethodnom primeru, kombinujte gore navedene sastojke u bocu sa raspršivačem, protresite i ostavite nekoliko dana pre upotrebe da odstoji (idealno nedelju dana). Ovim sredstvom uklanjaju se mrlje sa zidova, kamenca, možete da čistite svoje kante za đubre i slično. Ruzmarin i limun pružiće mu neodoljiv sveži miris, a limunova kora uveliko povećava snagu čišćenja.
Kuhinjske površine i čišćenje kupatila
Za uporne, masne kuhinjske fleke, pomešajte ½ litre sredstva za pranje sudova sa tri kesice limuntusa i ostavite da se mešavina sjedini nekoliko sati. Ovaj miks biće odličan za masne fleke na većini površina, a fantastičan je i za čišćenje kupatila. Za čišćenje i poliranje kuhinje i kupatila, pločica i pultova, rerne, kao i unutrašnjosti frižidera dovoljno je da pomešate 4 kašike sode bikarbone sa 1 litrom tople vode. Soda bikarbona u ovom primeru funkcioniše kao prirodan dezodorans i daje visoki sjaj površinama.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0