Kako da svojoj kosi pružite najbolju negu tokom proleća?
🕑 3 min čitanjaProleće je konačno stiglo, što znači da su pred nama topliji dani! Kao što znate, ovo donosi promene ne samo u vašem domu ili garderoberi, već i za vašu kosu. Važno je pripremiti je i zaštititi od toplijeg vremena.
Sunčano vreme može da podigne raspoloženje, ali vaša kosa je prošla kroz mesece zime. Sada je vreme da je pripremite da se suoči sa vlagom i promenama klime tokom prelaska na proleće.
Razmislite o tome da dodate proizvode za negu kose kao što su Kerastase Genesis ili ih zamenite kako temperature rastu. Oživite svoju kosu i održavajte njen izgled da biste se osećali najbolje tokom ovog proleća.
U ovom tekstu delimo sa vama detalje o tome kako da pružite najbolju negu svojoj kosi tokom ovog godišnjeg doba.
Šta proleće čini vašoj kosi?
Mnogi, posebno oni sa tanjom kosom, muče se sa neposlušnom ili spljoštenom kosom u ovo doba godine.
Sa toplijim vremenom dolazi i vlažnost koja izaziva neposlušnost kose, što kvari lepe prolećne frizure i oštećuje vlasi kose, čineći čak i najsjajnije prolećne boje kose dosadnim i jednodimenzionalnim.
Osim toga, porast temperature može ubrzati pojavu masnog vlasišta, a prekomerna kiša može utisnuti kosu, zbog čega se koren kose spljošti uz glavu. Zato je preporučljivo da pri ruci imate upijajući, putnički suvi šampon kako biste brzo osvežili kosu svaki put kad vam frizura izgubi formu.
Koja je pravilna rutina za negu kose u proleće?
Savršena prolećna rutina za negu kose nije ista za sve. Najbolji proizvodi i formule će zavisiti od vašeg tipa kose, dužine i teksture. S tim u vezi, postoji opšte pravilo koje treba pratiti prilikom nanošenja omiljenih proizvoda.
Svaka rutina nege kose treba da počne šamponom, regeneratorom ili maskom za dubinsko kondicioniranje ako je potrebno.
Nakon što operete kosu, nanesite proizvode za stilizovanje poput termičke zaštite ako koristite vruće alate ili voluminozne formule ako je sušite prirodno, da biste postigli željeni izgled za proleće.
Da biste završili rutinu, dodajte serum, lak ili sprej za teskturu kose da biste upotpunili vaš izgled.
7 saveta za negu kose u proleće
1. Podsticaj za kožu glave kako bi se izborila sa zimskim stresom
Zima može biti teška za suvu kosu i kožu glave. Vunene kape i veoma niske temperature ponekad mogu dovesti do lomljenja kose, a suv vazduh u zatvorenom prostoru dodatno može dehidrirati kožu glave.
Pružite kosi i koži glave podsticaj koji zaslužuju korišćenjem ulja za kosu pre pranja. Ostavljanje ulja pola sata ili čak preko noći pružiće mu vreme da nahrani folikule kože glave i obnavi prirodni sjaj kose.
2. Duplo šamponiranje za produženo vreme između pranja
Ako svakodnevno perete kosu, vreme je da prestanete. Ređeo pranje kose dovodi do zdravije kože glave i zdravije kose. Svakodnevno pranje kose znači da se njen prirodni zaštitni sloj uklanja previše brzo, što izaziva prekomerni stres i na dlaku kose i na proizvodnju ulja na koži glave.
Cilj je prati kosu samo jedan do tri dana u nedelji. Ako ostavljate kosu da bude neoprana toliko dugo, ponekad može biti teže stvoriti penu. U tom slučaju, prvo uradite preliminarno pranje da biste uklonili većinu ulja i prljavštine. Zatim, drugo pranje, sa mnogo manje proizvoda, će osigurati da se postigne dobra pena i temeljno čišćenje.
3. Smanjite sezonski gubitak kose povećanjem unosa proteina i vitamina
Povećani gubitak kose može biti češći tokom proleća, neretko uzrokovan nedostatkom vitamina. Povećanje unosa vitamina B, cinka, bakra, vitamina C i proteina može pomoći.
Ako gubitak kose deluje prekomerno, vredi istražiti veće probleme koji uključuju hormonske disbalanse, ishranu, kvalitet vazduha ili vode i stres.
Proteini i vitamini takođe se mogu nanositi lokalno na kosu kao deo vaše prolećne rutine nege kose.
4. Koristite mlaku vodu za ispiranje kose za glatkije vlasi
Ako već imate suvu kožu glave ili suvu kosu, izbegavajte korišćenje veoma vruće vode pod tušem. Ovo je posebno važno za tanku kosu koja može biti prilično osetljiva. Umesto toga, odaberite mlaku vodu za ispiranje, ako možete da podnesete.
Razlog je što toplota otvara kutikulu (ili površinski sloj) kose, što može izazvati oštećenje već oslabljene kose. Korišćenje hladnije vode znači da kutikula kose ostaje zatvorena, što doprinosi sjajnijem izgledu kose.
5. Pažljivo raščešljajte kosu da biste sprečili nepotrebni gubitak ili lomljenje
Raščešljavanje kose bi trebalo da bude spor i nežan proces uz korišćenje odgovarajućeg alata koji će smanjiti oštećenja. Ako je alat koji koristite grub i grebe kožu na nadlanici, vreme je da ga zamenite.
Ako raščešljavate mokru kosu pod tušem, važno je da regenerator nanesete na celu dužinu i krajeve kako biste dodali dodatno klizanje. Kod veoma zapetljane kose, počnite od poslednjih nekoliko centimetara i polako se krećite prema gore duž vlasi.
6. Sušite kosu bez upotrebe toplote radi minimalnih oštećenja
Kosa koja postane suva i lomljiva tokom zimskih meseci imaće koristi od odmora od feniranja. Toplota pri oblikovanju kose ugrožava kutikulu, a prekomerno sušenje dovodi do gubitka vlage na temenu i pramenovima.
Iskoristite toplije vreme i prirodno osušite kosu kad god je to moguće.
7. Kada fenirate kosu, obavezno koristite zaštitu od toplote
Sušenje na vazduhu nije za vas? Srećom, postoje proizvodi za kosu koji pružaju zaštitu od oštećenja toplote fenova za kosu.
Stvarajući barijeru između kutikule i toplog vazduha, sredstva za zaštitu od toplote će minimalizovati gubitak vlage i sprečiti pucanje i podeljene krajeve.
Foto:Freepik
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0