Kako da uklonite kamenac s pločica
🕑 3 min čitanja
Ukoliko se borite s ružnim tragovima tvrde vode na pločicama, ovaj vodič dobro će vam doći.
Ako živite na području s tvrdom vodom, nažalost, površine pokrivene pločicama biće podložnije nakupljanju kamena. Tvrda voda sadrži više minerala, poput magnezijuma, kalijuma i kalcijuma. To znači da kada ispari s površina (kao što su tuš kabine i pločice), minerali ostaju na njima. Iako ove naslage možda neće biti odmah vidljive, ukoliko se ne budu redovno čistile, slojevi minerala brzo će stvoriti mrlje koje s pločica nije baš lako ukloniti. Naši saveti pomoći će vam da sprečite nakupljanje kamenca i zaštitite svoje popločane površine.
Kako da sprečite nakupljanje kamenca
Prvi korak u sprečavanju nastanka kamenca jeste odabir pločica koje smanjuju nastanak takvog problema, kao što su one keramičke ili porcelanske s glatkom, sjajnom završnom obradom. U područjima s tvrdom vodom preporučljivo je izbegavati pločice od prirodnog kamena, kao što su krečnjak i mermer, jer će porozna površina omogućiti prodiranje minerala u njih te će nastati mrlje koje se prilično teško uklanjaju. Ako su takve pločice već postavljene, najbolje je da ih redovno čistite. Zahvaljujući tome, sprečićete pojavu velikih, tvrdokornih naslaga. I što je čišćenje redovnije, popločane površine lakše će se održavati.
Home-made sredstva koja mogu biti od pomoći
Postoje različita efikasna sredstva koja možete kupti u prodavnici. Ipak, pri izboru budite veoma oprezni i izbegavajte jake izbeljivače. Takođe, poželjno je i da za čišćenje pločica od prirodnog kamena ne koristite sredstva s kiselinama jer kiseline mogu da im nagrizu i oštete površinu. Umesto toga izaberite specijalne proizvode za čišćenje, koristite neutralni pH deterdžent, ili sami napravite nežnije prirodno sredstvo. U nastavku donosimo jednostavne a opet tako efikasne recepte bazirane na sastojcima koje gotovo sigurno već imate u svom domu…
Sirće
Sirće je sjajno sredstvo za čišćenje i može se koristiti za mnoge poslove u domaćinstvu. Da biste napravili jeftino sredstvo za čišćenje, trebaće vam:
- 2 šolje vode
- 1 šolja destilovanog, belog sirćeta
- 1 boca sa raspršivačem
Pomešajte sve sastojke u bočici sa raspršivačem. Dbijeni rastvor naprskajte direktno na pločice, istrljajte ih četkicom ili sunđerom, ostavite da deluje nekoliko minuta pa isperite. Ponavljajte postupak sve dok sasvim ne uklonite kamenac.
Ovaj rastvor belog sirćeta i vode možete sačuvati u boci sa raspršivačem za naredni put. Najbolje je da njime redovno prskate pločice i koristite sunđer za uklanjanje mrlja.
Limunov sok
Limunov sok ima blago kisele osobine te efikasno dezinfikuje i rastvara naslage sapuna i kamenac. Za priremu efikasnog sredstva biće vam potrebno:
- 1/2 šolje limunovog soka
- 1 boca sa raspršivačem
Sipajte pola šolje limunovog soka u bocu sa raspršivačem, a zatim isprskajte pločice u kupatilu. Istrljajte ih četkom ili mekom krpom (krpe od mikrovlakana idealne su za ovaj postupak). Isperite i ponavljajte postupak po potrebi sve dok kamenac potpuno ne nestane.
Soda bikarbona
Soda bikarbona je jedna od osnovnih namirnica koja će vam u ovom slučaju dobro doći. Reč je o veoma svestranom proizvodu koji se može koristiti za čišćenje širokog spektra predmeta u domaćinstvu. Umočite mokar sunđer u sodu bikarbonu i njime istrljajte pločice. Ostavite malo da deluje, a potom ih dobro isperite.
Veoma je efikasna i kombinacija belog sirćeta i sode bikarbone, s tim što ona ne treba da se koristi na mermernim površinama. Od ovih sastojaka napravite glatku pastu pa je krpom ili mekom četkom nanesite na željeno područje i trljajte uz blagi pritisak. Kao i uvek prilikom korišćenja sredstva za čišćenje povedite računa da ne oštetite pločice.
Ukoliko se borite sa jačim flekama na pločicama i fugnama, možete pomešati belo alkoholno sirće i sodu bikarbonu u odnosu 1:2. Najpre natopite sunđer nerazblaženim alkoholnim sirćetom, njime očistite željene površine, a potom ih pospite sodom bikarbononom. Izribajte ih sunđerom ili četkom kako biste eliminisali nečistoće iz reljefa. Na kraju dobro isperite pločice.
Savet plus: za čišćenje fugni možete upotrebiti i prašak za veš. On sadrži zeolite za omekšavnje vode. Pomešajte ga s malo tople vode. Umočite staru četkicu za zube u dobijenu smesu, pa njome temeljno istrljajte fugne. Potom ih isperite.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0