Čeri paradajz kod kuće? Zašto da ne?
🕑 5 min čitanjaČeri paradajz su proslavile pre svega niske kalorijske vrednosti. I šta ćete bolje – ukus kao naš omiljeni paradajz, sa niskim kalorijskim vrednostima, savršen za dekoraciju. A osim toga, ovaj mali plod ima visok sadržaj organskih kiselina, ugljenih hidrata, vlakana, C vitamina, provitamina A i B grupe, E I K. I to nije sve.
Sadrži i dosta minerala: kalijuma, gvožda, natrijuma, bakra, fosfora i magnezijuma. Tu je i dragoceni likopen koji kao antioksidant najefikasnije redukuje slobodne radikale. Upravo je crveni čeri paradajz značajno bogatiji likopenom, kao i vitaminom C, što ga čini idealanim za eliminisanje štetnih materija iz organizma. Zbog svega ovoga, a i zbog jednostavnog održavanja, postao je omiljena dekoracija na terasama. Hajde da vidimo kako ga možete sami uzgajati na vašoj terasi.
Kako izgleda čeri paradajz?
Većina vrsta čerija rađa u bogatim grozdovima. Plodovi mogu biti nešto krupniji, čak poput ping-pong loptice, ili pak veoma sitni i dosta manji od toga. Ali najčešće je on veličine nešto krupnije trešnje. Neke sorte čeri paradajza daju žut plod, druge su crvene, narandžaste ili svjetlozelene. Ukus im može biti različit, od blago kiselkastog do intenzivnijeg slatkastog. Zavisno od varijeteta, čeri paradajz može biti visok od 10 cm do oko 100 cm. Ima onih kojima treba pritka, ali i onih koji imaju formu žbuna i jaku stabljiku, pa im nije potrebna.
Njega možete da uzgajate pored saksija i u žardinijerama, isto kao i u povrtnjacima i plastenicima. Možete ga čak i kombinovati sa začinskim i lekovitim biljkama. Najvažnije je to što ćete sami uzgajati ukusne plodove koji nisu prskani.
Sađenje i gajenje čeri paradajza na balkonu
Dubina drvenog sanduka ili saksije u kojem ćete ga saditi, treba da bude oko 50 cm. Najčešće se sadi jedna do dve biljke na idealnom rastojanju od oko 25 cm.
Prva stvar koju treba da nabavite je seme čeri paradajza. Imajte na umu da će vam biti potrebno samo nekoliko semenki jer su dve biljke sasvim dovoljne za jedno srednje domaćinstvo.
Najpogodnije za gajenje na otvorenom za naše klimatske uslove su srednje-rane i kasne sorte.
Najbolja sorta za terasu je minibel. Raste do 30 cm u visinu, a plod im je sitan i vrlo ukusan, te se naročito dopada deci.
Seme se u kućnim uslovima može sejati u februaru. Na terasu ili balkon čeri paradajz se iznosi tek onda kada prođu opasnosti od tzv. kasnijih mrazeva, a to je period od kraja aprila ili početak maja meseca.
Dobijanje semena
Seme možete kupiti u specijalizovanim prodavnicama poljoprivrednih artikala ili ga sami dobiti.
Za proces dobijanja semena biće vam potrebno oko 5-6 plodova čeri paradajza. Pošto je ponuda ovog povrća (ili možda voća) zaista velika, možete izabrati onaj koji vam je najukusniji, a za one koji vole da eksperimetišu sa bojama, predlažemo miks zelenog, crvenog, žutog i crnog čeri paradajza koji se može naći u bolje snabdevenim prodavnicama.
Od izabranih plodova uzimajte jedan po jedan, probušite im nožem ili čačkalicom rupicu na koži i iscedite semenke, odnosno unutrašnjost sa sve sokom u jednu činiju. Kada ste ih sve iscedili, prospite sadržaj u cediljku (sa sitnijom rešetkom) i stavite pod mlaz vode, da se semenke isperu od soka i mesa.
Izbacite loše semenke koje su se popele nav vrh tegle, a one dobre ocedite i prebacite na čvršći ubrus. Poželjno je da ubrus bude većih dimenzija, jer između semenki, koje su doduše veoma male, treba napraviti rastojanje. Prekrijte ih drugim slojem papira, navlažite i presavijte do veličine koja može stati u plastičnu kesicu koju ste za to namenili. Dobro zatvorite kesicu i ostavite seme da proklija na toplom mestu.
Nakon 5 do 7 dana, otvorite kesicu i videćete da su semenke proklijale. Pošto ih verovatno ima dosta, izaberite onoliko koliko vam može stati u privremene posude.
To mogu biti plastične čaše, prazne rolne toalet papira, prazne kutije od jaja ili plastične kutije sa pregradama koje ćete napuniti zemljom. Ako koristite kartone od toalet papira, morate paziti da ih postavite na neku podlogu u vertikalan položaj (najbolje tik jedan uz drugi) da se zemlja ne bi prosula. Sve ovo je neophodno da bi se proklijale semenke zasadile zasebno, jer ako ih posadite sve zajedno, kad porastu i dođe vreme za presađivanje, nećete moći da im odvojite korenje.
U ovakvom improvizovanom okruženju, biljke treba da ostanu oko 3 nedelje, tj. dok ne porastu do visine od 10-15cm. Svo to vreme treba da budu na toplom i svetlom mestu, ali ne na direktnom suncu.
Presađivanje u veće saksije
Pažljivo izvucite sadnicu i posadite u već pripremljenu veću saksiju, napunjenu kvalitetnom zemljom. U saksiju sipati i suvo prirodno đubrivo U jednu saksiju prečnika 30cm možete komotno zasaditi 2-3 sadnice. Što više saksija imate, to bolje. Ako ste od semena dobili previše sadnica i nemate mogućnosti da ih sve presadite, izaberite najduže i sa najzelenijim listovima, jer će vam one pre dati plod. Ostatak možete pokloniti dragim osobama, i time im učiniti uslugu darujući im prelepu biljku od koje se mogu i lepo najesti.
Na terasu ili balkon čeri paradajz se iznosi tek onda kada prođu opasnosti od kasnijih mrazeva, a to je period od kraja aprila ili početak maj.
Prije nego što je ostavite napolju, biljku nekoliko dana stavljajte prvo u sjenku pa onda postepeno na sunce, a uveče je unosite u kuću. Poslije nekoliko dana možete je ostaviti napolju i preko noći.
S prihranom treba početi kada obrazuje četiri-pet listova, ili kad stablo naraste 10 cm, da bi dao što bolji rod. Zalivajte ga predveče.
Ne zaboravite da se čeri paradajz oprašuje putem insekata, pa ako živite na višim spratovima, u vreme cvjetanja nekoliko puta dnevno blago pređite rukom preko biljaka, ili ih malo protresite da bi polen prešao na tučak.
Visoke sorte se redovno obrađuju kako bi ranije uzrele i da bi se biljka oblikovala u jednu ili dve stabljike. Vrh se uklanja na rastojanju od jednog ili dva lista iznad cveta.
Kada parajadz značajno poraste, pored svakog korena se stavlja letva, da bi paradajz mogao da cveta jednosmerno nagore. Paradajz se za letvu vezuje uspomoć konca ili krpe. Izrasline na osnovi lišća se uklanjaju u redovnim intervalima.
Plodovi se javljaju leti, a početkom jeseni, ukoliko ga držite na terasi, čeri paradajz unesite u svetlu topliju prostoriju gde će i dalje davati plodove.
Lekovita svojstva
Čisti limfu i sprečava degeneraciju ćelija
Prepun je antioksidansa i bogat vitaminima (posebno vitaminom A i C) i mineralima (prvenstveno kalijumom i fosforom, ali i magnezijumom). Čeri paradajz podstiče cirkulaciju limfe, čisti krvne sudove i oslobađa tkiva od slobodnih radikala. Sastavljen od 94 procenata vode, te je jedna od najpogodnijih namirnica za podizanje nivoa energije limfnog sistema, koji je usporen i blokiran štetnim materijama.
Neutralizuje slobodne radikala i holesterol
Antioksidansna svojstva koja ima čeri paradajz, povezana su s likopenom, kojeg u ovom povrću ima više nego u svim drugim namirnicama. Ova supstanca, zaslužna za njegovu crvenu boju, nalazi se i u krvnoj plazmi i tkivima čoveka. Likopen napada štetne materije koje proizvodi oksidacija lošeg holesterola.
Paradajzov sok reguliše metabolizam
Sok od paradajza je najdelotvorniji kao lek, pokazala su brojna istraživanja. Pod uslovom da se ne soli, čeri paradajz može sniziti krvni pritisak i popraviti krvnu sliku. Takođe, reguliše varenje, a može biti efikasan i u borbi s bolestima jetre, pankreasa i reume. Čeri paradajz smanjuje i rizik od ateroskleroze i ozbiljnih kardiovaskularnih oboljenja.
Na kraju: niste zakasnili da počnete sa pripremom rasada za gajenje čeri paradajza za ovu godinu. Samo napred i strpljivo.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0