Šta ako je u bašti ostalo zelenog paradajza – kako sačuvati zeleni paradajz za zimu?
🕑 2 min čitanjaZeleni paradajz je nutricionistički podjednako vredan, kao i zreli. Pred kraj jeseni ne treba ga bacati, već pravilno čuvati kako bi sazreo tokom zime.
Strukove paradajza na kojima su u novembru, u bašti ili plasteniku, ostali zeleni plodovi nikako ne treba čupati i bacati. Ukoliko nije bilo jakog mraza biljku treba iskopati sa korenom i malo zemlje, i premestiti na zaštićeno mesto, u kome nema vlage, a dobra je provetrenost. Hranljive materije iz korena preći će u zeleni paradajz. Plodovi zelenog paradajza će još narasti i na kraju sazreti. Drugi način je da se biljka odseče odmah iznad zemlje i da se odloži u zatvoreni prostor, u kartonskoj kutiji.
Uviti zeleni paradajz u papir ili slamu?
Zeleni paradajz će tokom zime polako dozrevati i može se koristiti za svežu salatu. Ukoliko nemate prostor za odlaganje cele biljke zeleni paradajz se može obrati sa stabla i pojedinačno čuvati u gajbicama. Svaki plod treba uviti u papir. Drugo rešenje je čuvati paradajz u slami, ali treba voditi računa da se plodovi ne dodoruju. Zeleni paradajz se može ostaviti i na prozorskim daskama, ali mana je što tada zri samo strana koja je okrenuta suncu.
Nisu svi plodovi za čuvanje!
Veoma male plodove zelenog paradajza, koji nisu narasli na standardnu veličinu, nije preporučljivo čuvati tokom zime, već se mogu iskoristiti za spremanje zimnice. Zeleni paradajz treba obrati po suvom vremenu i poželjno je kada temperatura vazduha još nije pala ispod 5 stepeni Celzijusa.
Preporučene temperature za čuvanje
Očišćeni i obavezno mehanički neoštećeni zeleni paradajz ređati u gajbe, slamu ili na police. Za dozrevanje je presudna temperatura u prostoriji, a ne svetlost. Idealna temperatura je 20 stepeni, a maksimalna 25. Ukoliko želimo da odložimo dozrevanje, zeleni paradajz treba premestiti u protostiju u kojoj je najviše 15 stepeni temperatura vazduha. Ne bi trebalo držati ga ispod 10 stepeni, jer će tada imati drugačiji ukus.
Dok se čeka zrenje i crvena boja, zeleni paradajz se može koristiti u kuhinji za pravljenje namaza sa renom i senfom, ili jednostavno pohovati kolutove, na isti način kao tikvice.
Sadrži hranljive materije kao i zreo paradajz
Zeleni paradajz sadrži sve hranljive materije, kao i zreo. Neke i više, pa tako u njemu ima tri puta više kalcijuma nego u crvenom plodu. A klacijum je preporučljiv mikroelement za jačanje vena. Iako nema crvenu boju sasdrži podjednaku količinu beta karotena, fosfora, flavonoida, antioksidanata, vitamina C, K i E.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0