Industrijski stil uređenja enterijera – uvek popularan
🕑 4 min čitanjaUkoliko preuređujete životni prostor i želite da stvorite moderan i trendi ambijent koji neće brzo izaći iz mode, industrijski stil je odličan izbor.
Industrijski stil uređenja enterijera već dugo je jedan od omiljenih među dizajnerima. S obzirom na to da se više ogleda u karakteristikama samog prostora, a ne u dizajnu pojedinih komada nameštaja ili detalja, slobodno možemo reći da ne predstavlja prolazni trend. Zato, ukoliko se opredelite da životni prostor uredite baš u ovom stilu, možete biti sigurni da on kroz nekoliko godina neće izaći iz mode.
Iako se industrijski stil uglavnom percipira kao veoma moderan, što u neku ruku i jeste, jer je procvat doživeo početkom 21. veka, njegovi koreni zapravo leže u industrijskoj revoluciji. Prva industrijska revolucija, koja se dogodila 1760. godina u zapadnoj Evropi i Americi, donela je masovnu proizvodnju i izgradnju velikog broja fabrika. To je za posledicu imalo razvoj specifične industrijske arhitekture koju su karakterisali objekti velikih gabarita i otvorene osnove, s mnoštvom prozora koji su obezbeđivali dovoljno svetlosti i prirodnu ventilaciju. Neke od karakteristika industrijskih objekata bile su posledica bezbednosnih mera: na primer, malter koji se u to vreme koristio za prekrivanje zidova nosio je veliki rizik od požara, pa se iz tog razloga nije nanosio već su zidovi bili od gole opeke. Druga industrijska revolucija donela je proizvodnju još većih razmera koju je trebalo smestiti pod jednim krovom. Tu su na scenu stupili materijali čvršći od opeke – beton i čelik, takođe izloženi pogledima. Pomenuta tri materijala danas su neizostavna u uređenju enterijera u industrijskom stilu.
Industrijska estetika stambenog prostora
Ali sigurno se pitate kako i zašto je estetika starih fabrika uopšte postala popularna u uređenju stambenog prostora. Prvi deo odgovora je možda i očigledan: u postindustrijskim ekonomijama 20. veka fabrike građene tokom industrijske revolucije počele su da gube funkciju i značaj. Posledica toga bila je prenamena ovih objekata u druge tipologije. Međutim, industrijski stil je pravi procvat doživeo zahvaljujući stambenoj krizi u velikim američkim gradovima na samom početku 21. veka. Kao odgovor na nedostatak stambenog fonda, brojne napuštene fabrike pretvarane su u stambene zgrade sa tzv. loftovima, stanovima otvorene osnove, koje je karakterisala specifična estetika industrijskog nasleđa. Loftovi su ubrzo postali toliko popularni da se industrijska estetika razvila u jedinstveni stil uređenja enterijera. On se danas često primenjuje i u prostorima koji nemaju nikakve veze sa industrijskim nasleđem. Popularnosti industrijskog stila značajno su doprineli i proboj minimalizma i skandinavskog dizajna – njegova jednostavnost i rustičnost savršeno dopunjuju svedenost pomenutih stilova, pa ih vrlo često možete videti u kombinaciji.
Otvorenu osnovu nije uvek moguće postići u već izgrađenom objektu, ali gotovo sve ostale karakteristike industrijskog stila relativno lako se unose u svaki ambijent, zahvaljujući savremenim materijalima i molerskim tehnikama. Ukoliko ste i vi ljubitelj ovog stila uređenja enterijera i želite da ga unesete u svoj dom, u nastavku ćete naći detaljnije informacije o njegovim glavnim karakteristikama i savete kako da ih postignete.
Glavne karakteristike industrijskog stila
Neutralna paleta boja. Već je istaknuto da su glavno obeležje industrijskog stila sirovi građevinski materijali – opeka, beton i čelik. Njima je, dakle, definisana i osnovna paleta boja koja obuhvata različite nijanse bele i sive, crnu, kao i zemljane tonove. Ukoliko želite da kreirate ambijent u industrijskom stilu, neka vam to bude osnova. Naravno, efektni koloritni detalji nisu greška, naprotiv, učiniće hladan ambijent življim i atraktivnijm.
Obilje dnevnog svetla zahvaljujući velikim prozorima. Ovo je jedna od karakteristika na koju ne možete uticati u već izgrađenom objektu. Ipak, industrijski šmek možete dati čak i običnim prozorima ukoliko se opredelite za crne ramove. Ako su otvori veliki, još bolji efekat postići ćete s prozorima podeljenim na segmente.
Naglasak na prirodnom izgledu građevinskih materijala. Već je više puta istaknuto da je industrijski ambijent definisan prirodnim izgledom građevinskih materijala. Umesto prekrivanja zidova od betona ili opeke malterom, gipsanim oblogama ili tapetama, te skrivanja instalacija spuštenim plafonima, u pravim loftovima svi ovi elementi izloženi su pogledima. S druge strane, u objektu koji ne predstavlja industrijsko nasleđe, upravo su navedeni elementi verovatno najjednostavnije rešenje za dobijanje izgleda industrijskih materijala. Na primer, specijalnim molerskim tehnikama možete postići izgled betonskih zidova. Efekat opeke lako ćete postići dekorativnim zidnim oblogama. Pored toga, danas su vam dostupne čak i tapete koje verno oponašaju izgled ovih materijala.
Specifična rasveta. Odabir adekvatne rasvete jedan je od ključnih koraka u kreiranju industrijskog ambijenta. Jednu od ove dve opcije ne smete izostaviti: visilice, to jesti lampe u obliku sijalica sa žarećom niti, ili šinsku rasvetu. Takva rasveta daće nepogrešiv industrijski pečat vašem enterijeru.
Prirodni tekstili za udobnost. Poznato je da tekstili i tkanine daju ušuškan izgled ambijentu. Za prostor uređen u industrijskom stilu najbolja opcija su oni prirodnog porekla: koža, lan i vuna savršen su izbor kako za nameštaj, tako i za detalje. Ukoliko vam budžet ne dozvoljava kupovinu kožne sofe ili vunenog tepiha, pokušajte da nađete što kvalitetnije imitacije ovih elemenata, ili da, na primer, tekstilnu sofu upotpunite kožnom foteljom.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0