Kako kreirati kutak za đaka
🕑 3 min čitanjaUkoliko u porodici imate školarca, sigurno su vam potrebni saveti i ideje za uređenje njegovog radnog kutka koji će mu omogućiti neometan rad i sticanje novih znanja.
Bez obzira na to u koji razred vaše dete ide, opremanje radnog kutka je zadatak koji ne možete zaobići. Prvaci su uvek ushićeni zbog činjenice da su prerasli obdanište i počinju sa sa ozbiljnijim obavezama, a onima koji već idu u školu preuređenje radnog prostora predstavlja poduhvat koji bi mogao da bude vrlo podsticajan za lakše savladavanje brojnih đačkih obaveza. To je naročito korisno ako ih očekuje značajna promena, poput prelaska iz nižih u više razrede ili iz osnovne u srednju školu.
Svetlost
Bez obzira na uzrast deteta, osnovni elementi đačkog kutka uvek su isti – on treba da obuhvati radni sto, udobnu stolicu i raznorazne police i fioke za odlaganje knjiga i đačkog pribora. Njihov raspored se, naravno, mora prilagoditi karakteristikama konkretnog prostora, a preporuka je da bude pozicioniran što bliže izvoru dnevnog svetla.
Izbor zavesa
Da bi u sobi vašeg đaka atmosfera bila prijatna za rad i odmor najbolje je da na prozore postavite zebra rolo zavese zahvaljujući kojima će dete samo moći da regulište stepen zamračenja.
Južna strana
Ukoliko je reč o prozoru orijentisanom ka jugu ili zapadu, u koji najvećim delom dana sija direktno sunce, radni sto ne treba stavljati odmah ispred njega. Generalno, prostorije orijentisane ka severu smatraju se najprijatnijim za smeštanje radnog prostora.
Kolorit
U odabir boja i nameštaja za radni kutak obavezno uključite svoje dete – ono će u ovom prostoru provoditi mnogo vremena, te je važno da se u njemu oseća što prijatnije. Ipak, nemojte zanemariti ni stručna mišljenja o psihološkom uticaju boja. Preporuka je da se kao osnova odaberu neutralne nijanse, koje ćete upotpuniti tek pokojim koloritnim akcentom. Raskošan kolorit nije dobra opcija za radni prostor jer može negativno uticati na koncentraciju, iritirati i izazvati hiperaktivnost.
Dobar izbor boja
Sa odabirom boja za dečji radni kutak treba biti vrlo pažljiv i umeren. Intenzivni tonovi, poput crvene, pink i drečavih nijansi, nisu dobar izbor jer umanjuju koncentraciju. S druge strane, plava i zelena su odlične opcije, s obzirom na to da umiruju i opuštaju, što stvara povoljne uslove za intelektualni rad.
Dva školarca
Često se dešava da dva školarca dele jednu sobu, pa se nameće problem ne samo organizacije radnog kutka, već i izbora nameštaja za odlaganje stvari. U ovakvoj situaciji najbolje rešenje je izrada nameštaja po meri prostora, a naša ideja je da sobu opremite sklopivim krevetima koji se, kada nisu u upotrebi, podižu uz zid i u potpunosti su neprimetni, ormanom za smeštaj garderobe, a da radni sto bude između ova dva elementa. Tako jedan sto mogu da koriste oba deteta istovremo. Sitniji komadi nameštaja poput fiokara ili klub-stoćića treba da su opremljeni točkićima kako bi se lako pomerili u ugao sobe kada nisu neophodni.
Malo zabave
Iako od prvog dana dete treba navikavati da školskim obavezama pristupa ozbiljno, sve to će im lakše pasti ukoliko rad znači i malo zabave. Zato nemojte izostaviti detalje koji će ih u isto vreme animirati i biti korisni za rad, poput zida po kojem može da se piše kredom.
Savet
Pedagozi kažu da je rutina ključna u formiranju dobrih radnih navika. To znači da bi od prvog dana u školi dete trebalo da se navikava da svoje školske obaveze svakodnevno obavlja u isto vreme i na istom mestu. Ovo će mu, sasvim sigurno, mnogo lakše pasti ukoliko je njegov radni prostor udoban, funkcionalan i lepo uređen.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Komentari (1)
Kako da spremite dete za polazak u školu | MojaPraktika - 22.11.2022
[…] može se uraditi podsticanjem crtanja za radnim stolom, koji nakon toga mora biti uredan. Time ćete naučiti dete gde je prostor za rad, a kasnije učenje. Formira se pravilan odnos prema radnim navikama, a ujedno dete počinje da razlikuje igru od […]