Bišon – karakteristike, cena i sve što vas zanima
🕑 5 min čitanjaU svetu kućnih ljubimaca, potraga za idealnim pratiocem može biti izazovna avantura. Između raznovrsnih rasa pasa koje nude svoje jedinstvene karakteristike, jedna se ističe svojom neodoljivom pojavom i živahnim karakterom – bišon.
Kao mali pas velikog srca, bišon je osvojio mnoge ljude širom sveta svojom razigranošću i veselim stavom.
U narednim pasusima, istražujemo suštinu bišona kao potencijalnog člana vaše porodice, pružajući uvid u njegove osobine, potrebe i prednosti, kako bismo vam pomogli da donesete konačnu odluku da li je bišon zaista idealan pas za vas.
Poreklo bišona
Poreklo bišona vezuje se kako za Francusku, tako i za Španiju. Ova rasa pasa prvi put se pojavila u srednjem veku i postala je popularna kao pratilac evropskih aristokrata.
Koreni ove rase nalaze se i u Španiji, tačnije na Tenerifima. Tokom 16. veka bišoni su bili izuzetno popularna vrsta na Tenerifima pa su ga tako čak i nazivali Tenerife. Ovi psi su se putem trgovaca širili Evropom, uključujući i Francusku, gde su postali omiljeni među plemstvom i dvorovima.
Danas, bišoni su cenjeni kućni ljubimci širom sveta, a njihova slatka i vesela priroda, zajedno sa karakterističnom pufnastom dlakom, i dalje osvajaju srca ljubitelja pasa.
Bišon slike
Bišon – karakteristike i izgled
Bišon pas je manjeg rasta, obično težine između 3 i 5.5 kilograma, i visine oko 23-28 centimetara.
Njegova karakteristična dlaka je jedan od prvih elemenata koji privlači pažnju – gusta, kovrdžava i obično bele boje. Dlaka mu daje specifičan izgled i dodatno ga ističe u mnoštvu, a njegova mala, zaobljena glava pokrivena je istom prepoznatljivom kovrdžavom dlakom.
Ova neodoljiva pojava nije samo površna – ona se odražava i u njegovom karakteru. Bišon je poznat po svojoj društvenosti, ljubaznosti i prijateljskom stavu prema ljudima i drugim psima. Njegova vesela priroda i živahno ponašanje čine ga odličnim saputnikom za život u porodici.
Bišoni su inteligentni psi koji brzo uče. Međutim, kao pametne rase, mogu biti i tvrdoglavi, posebno kada se radi o obuci pa je zato važno je koristiti delujuće metode obuke koje podstiču njihovu želju za saradnjom.
Takođe, ukoliko tragate za psom koji se dobro slaže sa decom, kovrdžavi bišon je pravi ljubimac za vas. Ne samo da su druželjubivi sa drugim psima i ljudima, već su i izuzetno prijateljski natrojeni prema deci.
Za kraj, bišoni su izuzetno zaštitnički nastrojeni psi – ne dajte da vas njihova mala pojava zavara – iako su psi manjeg rasta, bišoni mogu biti vrlo glasni i upozoravajući ukoliko osete neku opasnost ili pretnju.
Kovrdžavi bišon
Svi bišoni imaju kovrdžavu dlaku. Njihova karakteristična i prepoznatljiva fizionomija uključuje bujnu, pufnastu i kovrdžavu dlaku prema kojoj su i prepoznatljivi.
Dlaka bišona dolazi u različitim nijansama bele boje, iako može varirati od svetlije do kremasto-bele. Iako se kovrdžava dlaka zaista ističe, važno je napomenuti da ona zahteva redovno češljanje, šišanje i održavanje kako bi ostala čista, zdrava i bez zapetljavanja.
Pravilna nega kovrdžave dlake je ključna kako bi bišon izgledao najbolje moguće i bio srećan i zdrav. Stoga ukoliko niste spremi da svakodnevno posvetite pažnju četkanju i brizi njegovoj dlaci, onda bišon nije pravi izbor za vas.
Ishrana bišona
Ishrana malih pasa zahteva poseban pristup zbog njihovog bržeg metabolizma i sklonosti ka bržem sagorevanju energije. Dakle, mali psi često imaju potrebu za više obroka tokom dana ali manjih porcija.
Osim toga, pravilna ishrana pasa, odnosno uzbor hrane visokog kvaliteta je ključno kako bi se obezbedile sve potrebne hranljive materije. Najbolje je da uvek pogledate deklaraciju na pakovanjnu hrane i potražite onu koja sadrži prave proteine, masti, vitamine i minerale.
Osim toga, ukoliko nemate znanja i iskustva kada je reč o odabiru hrane za vašeg psa, najbolje je da preporuku potražite od veterinara koji će vam reći koja je najbolja hrana za bišone.
Generalno, količina hrane koju dajete svom psu treba da bude prilagođena njegovoj veličini, uzrastu, nivou aktivnosti i opštem zdravstvenom stanju. Imajte na umu da prekomerno hranjenje može dovesti do prekomerne težine, dok nedovoljno hranjenje može uzrokovati nedostatak energije i hranljivih materija.
Nega bišona
Kako bi se osiguralo da vaš bišon izgleda i oseća se najbolje moguće, trebalo bi posvetiti pažnju nekoliko aspekata u vezi sa njegovom negom.
Na prvom mestu nalazi se njihova dlaka koja je vrlo specifična i po kojoj su prepoznatljivi. Kao takva li zahteva redovno održavanje.
Redovno četkanje pomaže u sprečavanju zapetljavanja i održava dlaku zdravom i čistom. Preporučuje se četkanje nekoliko puta nedeljno, a tokom perioda kad se dlaka intenzivno menja, češće četkanje može biti potrebno.
Kada je reč o kupanju, kovrdžavi bišon se kupa češće nego drugi psi kupa kako bi se održala čistoća dlake i kože, a onda i pufnast izgled, s tim da je upotreba blagog šampona za pse važna kako ne bi došlo do iritacija. Uz to je neophodno i redovno profesionalno šišanje kako bi se opet održala njegova bujna i raskošna dlaka.
Redovna higijena zuba, kao i noktiju je takođe neophodna.
Boja i održavanje dlake
Dlaka bišona obično je bele boje i prepoznatljiva je po svojoj bujnosti i kovrdžavosti, ali zahteva redovnu negu kako bi ostala u dobrom stanju. Redovno četkanje je osnova nege dlake bišona.
Ovo pomaže u sprečavanju zapetljavanja, uklanjanju mrtve dlake i održavanju kovrdža. Preporuka je da koristite četku sa širokim zupcima ili poseban češalj za kovrdžavog bišona kako biste lakše prolazili kroz nju.
Nakon kupanja, sušenje dlake je obavezno kako bi sprečili zapetljavanje, a u tom vam mogu pomoći i posebni proizvodi za pse koji su namenjeni za lakše raščešljavanje i generalno negu kovrdžave kose.
Ukoliko primetite da se dlaka zapetljava ili formira čvorove, pažljivo ih razmrsite prstima ili češljem. Nikada ne pokušavajte nasilno odstraniti zapetljanu dlaku, jer to može izazvati neprijatnost i povrede.
Održavanje dlake takođe uključuje i redovno šišanje – to ne samo da pomaže u održavanju dužine dlake, već i sprečava prekomerno zapetljavanje.
Zdravlje i bolesti
Bišon pas je generalno zdrava rasa, ipak za svaku rasu postoje karakteristične potencijalne zdravstvene tegobe koje mogu uticati na njihov život. Kao karakteristični zdravstveni problemi obično se navode:
- displazija kukova
- očni problemi
- alergije
- kožni problemi
- bolesti srca
Kao odgovorni vlasnik, redovno praćenje zdravlja vašeg bišona i redovni veterinarski pregledi su neophodni kako bi održali njihovo zdravlje najbolje moguće.
Prednosti i mane bišona
Prednosti:
- bišoni su psi manjeg rasta pa samim tim i pogodni za život u stanu i manjim mestima
- prijateljska narav
- idealni sa decom
- inteligentni psi
Mane:
- zahtevna nega dlake
- zavisnost od vlasnika i porodice
Bišon – cena i prodaja
Cene bišona putem oglasa u Srbiji pretežno se kreću od 50-150e, a sama cena može varirati od reputacije odgajivačnice, pedigrea i sličnih faktora. Oglase ćete najbolje istražiti tako što ćete vaš pretraživač ukucati “bišon prodaja”, “bišoni prodaja”, “bišon cena” i slične varijacije.
Pri kupovini bišona ili bilo kog drugog psa, važno je sarađivati sa odgovornim odgajivačnicama koje se brinu o dobrobiti i zdravlju štenaca.
Preporučuje se da obavite istraživanje, posetite odgajivačnice, postavljate pitanja o uslovima u kojima se psi drže i njihovim zdravstvenim statusima. Takođe je dobro tražiti preporuke od drugih vlasnika pasa.
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0