Kako naučiti psa da ostane sam kod kuće?
🕑 5 min čitanjaDošao je trenutak da u svoju porodicu poželite dobrodošlicu novom članu – psu. Oni su jedna divna stvorenja koja su pre svega navikla da žive u leglu i čoporima, pa im se ne dopada kada moraju da se odvoje od svoje vrste, sve je u redu dok ste vi tu i pravite mu društvo, ali problem nastaje kada ostaju sami kod kuće i krenu problemi zvani separaciona anksioznost. Potrebno je vremena da se pas navikne na nov način života i na vreme koje će provoditi sam. Psi su društvene životinje i uživaju kada su okruženi drugim životinjama ili ljudima potrebno je malo vremena da nauče da ostaju sami kod kuće i shvate da je to skroz u redu.
Svaki početak je težak
Novo okruženje i nove navike padaju teško svakome, pa tako su novine u početku teške kada pas dobije novu porodicu i dom. Ovakve promene dovode do separacione anksioznosti kod pasa. Pokušajte da se stavite u njegovu poziciju, kako ste se osećali kada ste prvi put trebali da krenete u školu, pa zatim da radite ili da se odselite u novi stan ili kuću.
Ipak, pas na malo drugačiji način doživljava svet oko sebe, pa će mu biti potrebna vaša pomoć i strpljenje kako bi sve došlo na svoje mesto. Budite spremni da će vaš pas u početku negodovati kada ostane sam kod kuće, pogotovo ako ste usvojili štene koje je još mala beba. Ni vama neće lako pasti razdvajanje u toku dana. Međutim, živimo u vremenu gde većinu svog vremena provodimo na poslu i tome se treba prilagoditi, i vi i vaš nov ljubimac.
Psi se boje samoće – separaciona anksioznost
Strah od samoće je kod pasa urođen, jer su oni po prirodi životinje koje pripadaju čoporu i sami verovatno ne bi preživeli. Postoji dijagnoza koja se naziva separativna anksioznost i česta je kod pasa. Simptomi separativne anksioznosti su:
- Lajanje, cviljenje i zavijanje
- Vršenje nužde u stanu (čak i kod pasa koji su dresirani da se to radi van stana)
- Žvakanje nameštaja
- Kopanje
Svi simptomi separativne anksioznosti se javljaju kada vlasik nije kod kuće i čim on kroči u stan tu pas uglavnom prestaje sa nepoželjnim ponašanjem. Kod težeg oblika separacione anksioznosti dolazi i manjka energije i želje za vodom i hranom.
Uzroci nastanka separacione anksioznosti
Razlozi zbog kojih najčešće dolazi do separativne anksioznosti su uglavnom promena mesta boravka, promena vlasnika ili promena u rasporedu. Postoje i medicinski razlozi zbog kojih dolazi do nekih od simptoma pa bi bilo najbolje da ukoliko primetite simptome odvedete vašeg ljubimca kod veterinara kako bi uklonili svaku sumnju na medicinske poteškoće.
Lečenje separacione anksioznosti
Da bi se stvorila dobra navika, neophodno je njeno ponavljanje od prvog dana. Kako bi došli do stadijuma gde će pas ostajati kod kuće sam bez problema potrebno je da što pre krenete sa njegovom dresurom. Separaciona anksioznost se uspešno leči kada se krene na vreme i na pravi način.
Separaciona anksioznost kreće da se ispoljava onog trenutka kada se vlasnik sprema da izađe iz kuće. U tom trenutku ne samo da se uznemiri pas već i vlasnik, jer je teško gledati ga kako cvili i vrti se oko vas. Koliko je važno da pas ostane miran, toliko je važno i da vlasnik shvati koliko je važno da se njegov ljubimac privikne da ostaje sam kod kuće i da mu se ništa strašno neće desiti.
Vežba iz dana u dan je u ovakvim situacijama ključna. Već prvog dana kada pas dođe u vaš dom, ostavite ga na par minuta da bude sam. Neka od početka zna da kada odete da ćete se i vratiti. Neka to za početak bude na 5 minuta ili čak možete i prvo da odete u drugu sobu. Budite smireni kada odlazite i dolazite kako bi pas shvatio da je to sasvim normalna stvar koja se dešava iz dana u dan.
Dresura psa da zna svoje mesto u stanu može biti od koristi. Komanda ,,Na mesto“ je nešto što morate naučiti svog ljubimca. Napravite mu njegov ušuškani kutak gde će se osećati sigurno i biti tu kada se od njega to zahteva.
Igračke i fizička aktivnost mogu pomoći kod separacione anksioznosti
Vežbanje uma i tela kod pasa su neophodni za njihovo fizičko i psihičko stanje. Kada kažemo igračke tu mislimo i na one za pse u vidu koske ili drugih životinja koje na neki način mogu praviti društo vašem psu dok vas nema. Sada na tržištu postoje i mnoge interaktivne igračke čij je cilj da nateraju psa da dobro razmisli kako ona funkcioniše i uglavnom su zamišljene da se na kraju dobija nagrada u vidu poslastice.
Pored igračaka učite vašeg psa trikovima kao što su da sedi, da da šapu, ode na mesto i mnogi drugi. Verujemo da ćete uživati isto koliko i oni. Iznenađujuća činjenica jeste ta da mentalna aktivnost psa više izmori nego fizička, ali svakako treba biti deo rutine zbog drugih pogodnosti.
Fizička aktivnost je važna u borbi protiv gojaznosti i jako važna za kardiovaskularni i respiratorni sistem. Neaktivnost psa može dovesti do pojave dijabetesa i problema sa srcem i disanjem. Pored zdravstvenih prednosti fizička aktivnost je način na koji vaš ljubimac troši svoju energiju. Neistrošena energija kod pasa dovodi do neprimerenog ponašanja kao što su gricknje stvari po kući, kopanje i lajanje. Ugrabite vremena za vašeg ljubimca van stana i dopustite mu da se dobro izmori kroz igru i trčanje. Posle toga biće umoran i želeće da dremne kada stignete kući.
Terapija lekovima
Ukoliko pored vašeg truda da vašeg mezimca priviknete da ostaje sam kod kuće i dalje ne vidite rezultate možda ćete poželeti da krenete u potragu sa drugim rešenjima. Pod drugim rešenjem mislimo na alternative kao što su da uvek neko bude sa psom, da ga vodite sa sobom na posao ili u pansion za pse dok niste kod kuć,e kao i obraćanje veterinaru i savetovanje oko medikamenata za ublažavanje tegoba separacione anksioznosti.
Lekovi za smirenje koje će vam veterinar prepisati ne služe da bi se pas uspavao već samo primirio i uglavnom su na prirodnoj bazi. Uz konsultaciju veterinara možete dobiti sve potrebne informacije i zajedno doneti odluku vezanu za lekove za smirenje.
Postupci koji povećavaju stepen separacione anksioznosti
Kao što postoje dobre metode lečenja separacione ankcioznosti, postoje i loše koje samo mogu pogoršati simptome bez ikakvih pozitivnih rezultata. Psu želite da se oseća što prijatnije i opuštenije u vašem domu kako biste dugi niz godina uživali zajedno.
Loše metode lečenja separacine anksioznosti:
- Kažnjavanje psa
- Vikanje na psa
- Zatvaranje u kavez
- Ostavljen pojačan radio ili TV dok vi niste kod kuće
- Udomljavanje još jednog psa
Ostavljanje psa samog kod kuće nije lak posao pogotovo kada primetimo znakove separacione anksioznosti. Uz strpljenje i biranje pravih metoda posle izvesnog vremena odlazak od kuće neće predstavljati bauk. Budite uz vašeg psa, budite njegova podrška. Nemojte dizati ruke od njega, biće teško u početku, ali kasnije će čak i uživati bez vas kada je ceo stan samo za njega.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0