Šta je Neuron?
🕑 < 1 min čitanjaNeuron, poznat kao nervna ćelija, osnovna je građevna jedinica nervnog sistema koji obuhvata mozak, kičmenu moždinu i periferne nerve. Neuroni su specijalizovane ćelije koje prenose električne i hemijske signale širom tela kako bi omogućili komunikaciju i koordinaciju između različitih delova nervnog sistema.
Svaki neuron sastoji se od tri glavna dela:
- Ćelijsko telo (Soma): Ćelijsko telo je centralni deo neurona, koje sadrži jezgro i podržava metaboličke funkcije ćelije.
- Dendriti: Dendriti su kratke, razgranate izrasline koje izlaze iz ćelijskog tela. Oni primaju dolazne signale (u obliku električnih impulsa ili neurotransmitera) od drugih neurona ili senzornih receptora.
- Akson: Akson je dugačka, tanka projekcija koja se proteže iz ćelijskog tela i prenosi električne signale, poznate kao akcioni potencijali izvan tela neurona. Ovi signali mogu putovati na velike udaljenosti, povezujući jedan neuron s drugim ili sa drugim ćelijama kao što su mišići i žlezde.
Neuroni komuniciraju međusobno preko sinapsi, koje su male praznine između aksona jednog neurona i dendrita drugog neurona. Kada akcioni potencijal doseže kraj aksona, to izaziva oslobađanje hemijskih prenosnika zvanih neurotransmiteri u sinapsi.
Ovi neurotransmiteri se zatim vezuju za određene receptore na dendritima susednog neurona, što stvara električne signale u primaocu neurona. Proces omogućava prenos informacija od jednog neurona do drugog i čini osnovu neuronske komunikacije i obrade informacija u mozgu i nervnom sistemu.
Velika mreža povezanih neurona omogućava nervnom sistemu kontrolu i koordinaciju različitih telesnih funkcija, uključujući senzornu percepciju, motoričku kontrolu, učenje, pamćenje i druge kognitivne procese. Neuroni igraju ključnu ulogu u omogućavanju složenosti i funkcionalnosti ljudskog mozga i od suštinske važnosti za sve aspekte funkcije nervnog sistema.
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0