Šta je Plankton?
🕑 < 1 min čitanjaPlankton predstavlja raznovrsnu grupu sitnih organizama koji plivaju i lebde u vodama, uključujući okeane, mora i slatkovodne sisteme. Ovi organizmi nisu sposobni da se suprotstave vodenim strujama i njihovo kretanje uglavnom zavisi od protoka vode. Plankton igra ključnu ulogu u vodenim ekosistemima jer čini osnovu prehrambenog lanca, obezbeđujući izvor hrane za razne morske životinje.
Postoje dve glavne kategorije planktona na osnovu njihove sposobnosti da obavljaju fotosintezu:
- Fitoplankton: To su mikroskopski organizmi slični biljkama, koji sadrže hlorofil i druge pigmente koji im omogućavaju da iskoriste sunčevu svetlost za proizvodnju energije fotosintezom. Oni su odgovorni za značajan deo proizvodnje kiseonika na Zemlji i služe kao primarni proizvođači u morskim prehrambenim lancima.
- Zooplankton: Zooplankton su mali organizmi slični životinjama, koji se hrane fitoplanktonom i drugim manjim zooplanktonima. Oni su primarni konzumenti i igraju ključnu ulogu u prenosu energije od fitoplanktona do viših trofičkih nivoa u prehrambenom lancu.
Plankton može varirati u veličini, od mikroskopskih organizama do većih vrsta koje su i dalje relativno male u poređenju s većinom morskih životinja. Neki plankton su jednoćelijski, poput dijatomeja i dinoflagelata, dok su drugi višećelijski organizmi, poput kopeloda i meduza.
Sveukupno, plankton su od suštinskog značaja za zdravlje i funkcionisanje morskih ekosistema, a takođe imaju značajan uticaj na globalne procese kao što su apsorpcija ugljen-dioksida i regulacija klime.
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0