Šta je psihogeografija?
🕑 < 1 min čitanjaPsihohogeografija se odnosi na proučavanje uticaja geografskog okruženja na emocije i ponašanje ljudi. Ovaj koncept, često povezan sa pokretom iz 50-ih i 60-ih godina 20. veka, istražuje kako različiti urbani prostori, pejzaži i prostorni rasporedi mogu uticati na osećanja, misli i akcije pojedinaca.
Ideja je da naša okruženja – bilo da su to gradske ulice, zgrade, javni prostori ili prirodni pejzaži – imaju psihološki uticaj na nas. Psihoogeografija podstiče lutanje kroz ove sredine kako bi se s njima angažovalo na nove i neočekivane načine, često vodeći do dubljeg razumevanja veze između mesta i psihe.
Praktičari psihogeografije mogu koristiti različite tehnike kao što su dérive (vrsta besmislenog lutanja), mapiranje i umetnički izrazi da istraže i dokumentuju ove efekte. Cilj je često osloboditi se od uobičajenih načina kretanja kroz prostore, čime se otkrivaju novi perspektive i uvidi o okruženju i o sebi.
Ova disciplina se preklapa sa oblastima kao što su urbanističko planiranje, arhitektura, geografija i psihologija, nudeći jedinstvenu perspektivu kroz koju se može posmatrati odnos između ljudi i njihovih prostornih okruženja.
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0