Da prva godina bude uživanje i za bebu i za roditelje
🕑 8 min čitanjaStigla je beba! Novorođenče je beskrajno obradovalo roditelje i njihove bližnje. Mesecima su s radošću iščekivali prinovu, pripremili joj krevetac i kompletnu opremu, a sada svi s nestrpljenjem čekaju da mama i beba stignu kući. Roditelji su svesni da se s dolaskom novorođenčeta mnogo toga menja u njihovim životima, ali i u životu bebe. Svima je, dakle, sve novo bez obzira na pripreme, na savete bliskih žena koje su sve to već prošle ili patronažnih sestara čija im je pomoć u prvim danima po bebinom dolasku kući neprocenjiva. A pitanja i izazova je mnogo, od onog šta je sve potrebno za bebin izlazak iz porodilišta, preko njenog kupanja, nege kože, pupka, okica, ušiju i noktića, do izbora pelena, garderobe i druge neophodne opreme. Ipak, budite sigurne, drage mame, da ljubav, strpljenje, nežnost i pažnja s vremenom sve prve izazove pretvore u beskrajnu radost. Uz to osluškujući plač i prateći ponašanje vašeg novorođenčeta, vrlo brzo ćete naučiti da prepoznate njegove potrebe.
Izlazak iz porodilišta
Kako obući bebu i u čemu je izneti iz porodilišta, jedna je od prvih nedoumica s kojom se susrećete kada dođe vreme da krenete kući. Iskustvo je pokazalo da su za bebin polazak kući uz pelene potrebni jedna švedska pelena, bodić, čarapice, pamučno odelce i pamučna kapica, kao i ćebence. Ne smete zaboraviti ni korpu nosiljku ili, još bolje, sintezis (jaje, auto-sedište). Prva bebina vožnja od porodilišta do kuće prilika je da mislite o njenoj sigurnosti. Danas se preporučuje obavezno korišćenje auto-sedišta nosiljke i njegovo pravilno postavljanje. Novorođenče ne smete držati u naručju dok je automobil u pokretu, jer svako naglo zaustavljanje može da istisne bebu iz majčinih ruku.
Dečji kutak
Pre odlaska u porodilište pripremili ste i kutak za bebu: krevetac, lampu, poželjno je i pult za presvlačenje. Temperatura prostorije u kojoj beba boravi treba da bude između 20 i 22 stepena. Kad izađete iz porodilišta, važno je da vas kod kuće čeka oprana i ispeglana garderoba za bebu, a u njoj: veliki paket pelena za jednokratnu upotrebu (najmanja veličina), tridesetak tetra pelena, desetak švedskih pelena (jer se u većini naših porodilišta preporučuje široko povijanje), do dvadesetak benkica i bodića veličina 52 i 62 (najpraktičnije su sa zakopčavanjem na preklop), kao i četiri-pet zeka. Birajte prirodne materijale prilagođene godišnjem dobu. Osim toga, potrebno je imati i jednu do dve tople kapice za zimske bebe ili tanak šeširić za letnje, pet-šest pari čarapica, jaknu ili zimsko odelo za bebe rođene zimi i ćebe ili prekrivač za bebu.
Neophodno je da znate da se bebina odeća prvih godinu dana pere odvojeno od ostalih stvari, na visokoj temperaturi. Smanjite upotrebu deterdženta i omekšivača za rublje i birajte hipoalergene proizvode.
Kupanje, uživanje za bebu i roditelje
Pre nego što započnete kupanje novorođenčeta, zagrejte prostoriju za tri do pet stepeni više nego što je uobičajeno za prostoriju u kojoj beba boravi (20 – 22 stepena Celzijusa). Kupajte je svakodnevno, a preporuka je da uvek bude u isto doba dana, najbolje uveče, pre podoja. Voda za kupanje ne bi trebalo da bude mnogo vruća ili hladna, podesite je tako da prija bebi (oko 37 stepeni kao i bebina koža), a najsigurnije je da proverite termometrom. Za kupanje birajte blage kupke i sapune namenjene bebama. Treba da budu pH neutralni, nežni preparati koji čuvaju površinski sloj, ne oštećuju ga i pomažu očuvanju prirodne kiselosti kože. Tako se ne remeti prirodno sazrevanje dečje kože. Ne zaboravite da je izbor sredstava za kupanje i negu kože u prvoj godini vaše bebe, uz nasledne faktore, od presudnog značaja za kvalitet kože tokom celog života. Zato uvek birajte kupke i šampone s formulom bez suza. Vodite računa i da ti proizvodi budu hipoalergeni i dermatološki ispitani, da poštuju fiziologiju bebine kože i da ne sadrže štetne materije. Isto važi i kada kupanje nastavite u koritu, a preporuka je da to i dalje bude u sobi u kojoj beba spava. Oblik i veličinu kadice odaberite sami, ali vodite računa da bebe brzo napreduju pa kupite onu koja može da vam posluži barem pola godine.
Kad završite kupanje, osušite bebicu blagim pokretima pamučnim peškirom, ako beba ima kosicu, iščešljajte je četkom s mekanim dlakama namenjenom za novorođenčad. Kao i odrasli, tako i bebe treba da imaju svoj češalj i četku od prirodne dlake koji omogućuju roditeljima da uživaju u nežnom češljanju svoje bebe. Čekinje četki izrađuju se od mekane prirodne dlake, zupci češlja su obli što je idealno za osetljivu glavicu novorođenčeta i malo starijih beba. I četku i češalj birajte tako da imaju duže drške što će vam omogućiti lako i bezbedno držanje. Ne zaboravite da i njih morate prati toplom vodom i neutralnim deterdžentom. Potom ih dobro osušite i odložite na hladno, suvo mesto.
Nega noktića, ušiju i nosa
Bebe imaju male ali oštre nokte kojima se, zbog nedovoljne kontrole nad ručicama, lako mogu izgrebati po licu. Zato je neophodno da se vrhovi bebinih noktića na rukama redovno podrezuju, jer nikako ne smeju da budu dugi, oštri ili iskrzani. Neverovatno je koliko brzo rastu, pa planirajte da ćete morati da ih sređujete i po dva-tri puta sedmično, dok ćete nokte na nogama skraćivati ređe jer rastu mnogo sporije. U prvim nedeljama bebinog života najbolje je ako se bebini noktići ipak ne režu. Potrebno je da mame pažljivo i polako svojim noktom „ogule“ vrhove bebinih. Posle nekoliko nedelja (ako je potrebno pitajte i pedijatra da proceni) bebini nokti dovoljno očvrsnu da možete da ih skratite. Preporučuje se da za to koristite makazice sa zaobljenim vrhovima, specijalno namenjene bebama.
Kada je reč o nezi ušiju nvorođenčeta, zlatno pravilo glasi: manje je više! Najvažnije je da znate da ušnu mast, prepoznatljivu po žućkastoj boji, nije potrebno uklanjati. Upamtite da se uši same čiste! Ova mast pak ima svoje funkcije, jer vlaži kožu uva, istovremeno vezuje za sebe prašinu i prljavštinu, koje, ako nje nema mogu da prodru dublje u uvo.
Za čišćenje ušiju nikada ne koristite tanke štapšiće s vatom, tako detetu može trajno da se ošteti sluh. Jer ušna mast se na taj način gura dublje u uvo, a tamo može da se stvrdne i izazove niz problema. Najbolje je da uvo posle kupanja površno očistite – ušnu školjku obrišite vlažnim peškirićem, komadićem vate ili vrhom čistog peškira. Možete da korstite i specijalne štapiće za uši namenjene bebama, jer su urađeni potpuno drugačije od štapića za odrasle – deblji su pa ne mogu da prodru duboko u ušni kanal.
Kao i uši i bebin nosić se sam čisti tako što nosni sekret za sebe vezuje prljavštinu i izbacuje je. Zato je potrebno malo dodatne nege samo ako nosić luči previše sekreta, a to se obično dešava kada se beba prehladi. Nega bebinog nosića malo je zahtevnija ukoliko je nosić zapušen, tada se najbolje očisti kapima rastvora morske soli za bebe koje se mogu kupiti u apotekama i specijalizovanim radnjama. Kao i kod ušiju, bebin nos nikada ne čistite štapićima vate. Ukoliko pak u njemu ima previše sluzi, najbolje ćete ga očistiti ako upotrebite specijalnu pumpicu za nosni sekret. Ali pre toga dobro proučite uputstvo za upotrebu.
Sastavni deo održavanja higijene bebe jeste i nega njenih usana čija sluzokoža je vrlo tanka. Osim toga, kod beba koje koriste cuclu, ili u periodu dok im rastu zubići, usne su gotovo uvek u dodiru s pljuvačkom, pa im sluzokoža često bude nadražena i crvena. U tom slučaju bebine usne najbolje ćete zaštititi ako ih namažete bebi grožđanom mašću u stiku. Usne beba, takođe, redovno treba mazati masnom kremom, jer ćete ih tako odlično zaštititi i sprečiti iritaciju izazvanu pljuvačkom i sušenjem. Ne zaboravite, takođe, da usne ne sadrže melanin. Zato ukoliko s bebom boravite na suncu, usnice joj obavezno zaštitite bebi kremom sa zaštitnim faktorom. Štaviše, za to postoje i posebni stikovi za usne sa UV faktorom, a farmaceuti će vam dati najbolji savet pri odabiru.
Kada beba napuni šest meseci, poželjno je početi i sa upotrebom četkica za zube. One najbolje za ovaj uzrast napravljene su od prirodnih, potpuno ispitanih materijala i imaju zaobljenu glavu koja je idealna za dečja usta. Četkica ujedno masira desni i čisti prve zubiće.
Pelene, najbliži bebin prijatelj
Kod izbora pelena, koje su sastavi deo održavanja lične higijene bebe, uvek imajte na umu da bebama odgovara sve što je prirodno. Pred roditeljima je danas veliki izbor pelena. Pri odabiru najbolje pelene za bebu najvažnije je voditi računa da ona ne izaziva iritacije na koži, da je udobna, meka, prijatna i da maksimalno upija tečnost. U poslednjih nekoliko godina sve se više govori o zagađenju životne sredine pa je jedan od bitnih faktora pri odabiru svakako i to da se za njihovu izradu koriste prirodne, biorazgardive i obnovljive sirovine.
Čest problem koji se javlja kod beba i zabrinjava roditelje jeste pelenski dermatitis. Postoji više uzročnika, ali treba znati da se izborom prave pelene umnogome smanjuje mogućnost njegovog nastanka. Danas se mogu kupiti i pelene iz eco/skin friendly programa koje su napravljene od obnovljivih materijala iz održivo kontrolisanih šuma kako bi se sačuvali resursi za naš, ali i budući svet vaše bebe. Misija ovih proizvoda je da obezbede adekvatnu i bezbednu negu, a to pre svega podrazumeva pelene bez lateksa, izbeljivača, hlora, losiona, mirisa, parabena i drugih čestih alergena. Takva pelena maksimalno upija tečnost jer ima apsorbujuće jezgro sačinjeno od celuloze i gela na biološkoj bazi. Takve pelene imaju brojne sertifikate o skin i eco-friendly pristupu: uključujući Dermatest, Allergo Certified, FSC i Carbon Neutral Plant. Sve to ih preporučuje kao eko pelene.
Alergijski sertifikat označava da su svaki sastojak pelene pažljivo ispitali eksperti, kao i da su toksikološki ispitani. Osim toga, garantuje minimalan rizik od nastanka ekcema ili alergijske reakcije. Pelena koja poseduje ovaj sertifikat ne sadrži alergene, hormonski potencijalno agresivne materije i parfeme.
Ecolabel sertifikat pak garantuje minimalan uticaj na životnu sredinu jer se koriste lako razgradivi i biorazgradivi materijali, da ne sadrži mikroplastiku i supstance sa EU liste na kojoj su označeni endokrini razarači.
Upotrebu materijala sa organskih farmi, proizvodnju i preradu sirovina bezbednih za ljude i okruženje, kao i garanciju da su sretifikovano organski proizvodi potvrđuje Cosmoorganic sertifikat.
Kada je reč o njihovom dermatološkom testiranju, ono se obavlja pod strogim nadzorom dermatologa tako što se uzorak proizvoda aplikuje na manji deo kože i ostavi da deluje 48 časova, a nakon toga se obavi posmatranje.
Ove pelene imaju i novu patentiranu tehnologiju kanala za ravnomerno raspoređivanje tečnosti, što znači da zaštita od curenja postoji i do 12 sati. Proizvode se u fabrici koja ne emituje ugljen dioksid, a osim toga što je sama pelena biorazgradiva i iz održivih izvora, i samo pakovanje potiče iz 100 odsto održivih izvora. Ti izvori predstavljaju šume u kojima se više stabala zasadi nego što se poseče, pa odabirom ovakvih proizvoda podstičemo odgovorno upravljanje šumama. Ove pelene su, takođe, proizvedene od supersoft materijala, što bebama dodatno povećava udobnost i prianjanje uz telo, a superupijajući kanali u trenutku se pune pa bebina kožu ostaje suva i mekana.
Kvalitetnoj i pravilnoj svakodnevnoj nezi bebe doprineće jednokratne pelene s unapređenim jezgrom koje ima veću moć upijanja, dok istovremeno površinski sloj, koji je u dodiru sa nežnom bebinom kožom, ostaje suvlji. Važno je i da pelene mogu anatomski da prianjaju i da imaju fleksibilne trake za zatezanje, što omogućuje idealno postavljanje i veću udobnost za bebu. Dobro je i ako površinski sloj sadrži, na primer, aloa veru, jer koža tada može normalno da diše, što sprečava nastanak osipa i iritacija.
Osim pelena za jednokratnu upotrebu, poslednjih godina sve više roditelja počinje da koristi platnene pelene. Moderne platnene pelene izrađene su od prirodnih materijala i veoma su zdrav izbor za osetljvu bebinu kožu. Vrlo su slične pelenama za jednokratnu upotrebu, a lako se nameštaju i koriste. Univerzalne su veličine, ali na prednjem delu imaju posebne drikere za podešavanje dubine, pa bebama odgovaraju od rođenja do perioda odvikavanja. Moderne platnene pelene se izrađuju od prirodnih materijala – pamuka, bambusa i konoplje. Važno je samo da pre kupovine roditelji pogledaju sertifikate proizvođača kako bi se uverili da su, zbog nege nežne dečje kože, pelene dermatološki ispitane, da materijali koji se koriste ne sadrže štetne hemikalije ili teške metale.To je vrlo značajno ako znamo da su ovakve pelene tokom celog dana u direktnom kontaktu s bebinom kožom. Moderne platnene pelene nemaju superupijajući sloj, ali upijaju podjednako dobro jer imaju više slojeva.
Pelene se sve više prave i od bambusa, materijala koji ima veliku moć upijanja i izuzetnu mekoću. Pokazalo se da deluje umirujuće na kožu, što je posebno važno za negu beba kod kojih su se u pelenskom području pojavili osipi ili iritacije.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0