Nega saksijskog bilja zimi
🕑 2 min čitanjaZima je pomalo stresan period za sobne biljke jer usled kraće obdanice ne dobijaju dovoljno svetlosti s jednje strane, a s druge im ne prija suv vazduh u prostorijama koje se greju. Da bi biljke preživele najhladnije godišnje doba, moramo im pomoći.
Zalivanje
Što je temperatura u prostoriji viša i vazduh suvlji, veće su i potrebe biljke za vodom. Da bi zemlja bila optimalno vlažna, za biljku u velikoj saksiji dovoljno je da se svakog dana zalije vodom koja stane u kafenu šoljicu. Imajte na umu da voda koju ste dodali brže isparava iz neglazirane saksije od terakote nego iz emajlirane ili plastične. Ako se listovi uvijaju, najbolje bi bilo da biljku presadite u kvalitetno zemljište i redovnije zalivate. Nekim biljkama pomaže i orošavanje listova.
U slučaju da lišće počne da žuti, a potom i opada, sigurno ste preterali sa zalivanjem pa je došlo do truljenja korena. Odstranite uvele listove, sačekajte da se zemlja prosuši, a potom nastavite sa zalivanjem, ali umereno.
Vlaga vazduha
Održavanje optimalne vlažnosti vazduha dobro je ne samo za nas već i za naše saksijske lepotice. Naime, u vlažnijim uslovima biljke bolje rastu i troše manje vode. Da bismo povećali vlažnost vazduha u stanovima koji se greju, dovoljno je da tokom noći stavimo veš da se suši u prostoriji u kojoj su biljke, da u njoj peglamo veš ili postavimo mokre peškire na radijator. Takođe, ne bi bilo loše da kupite dekorativne isparivače koji se okače na radijator, ali redovno proveravajte da li u njima ima vode.
Vlaga zemljišta
Dobro hidrirana zemlja je vlažna, ali ako dozvolite da se potpuno osuši, znajte da je obilno zalivanje uzaludan posao. Naime, u tom slučaju voda ne prodire u zemlju oko korena, već klizi niz ivice saksije. Rešenje je da potopite saksiju u vodu a kad vidite da je zemlja postala vlažna, izvadite je iz vode, ostavite sa strane i tek nakon nekoliko dana nastavite s redovnim zalivanjem.
Najbolje mesto za biljku
Pronalaženje najboljeg položaja za sobne biljke nije baš jednostavno, jer u nekim slučajevima podrazumeva premeštanje pojedinih komada nameštaja. Različitim vrstama biljaka potrebna je različita količina svetlosti, pa imajte na umu da je najbolje da one koje zahtevaju najviše sunčeve svetlosti budu bliže prozoru, podignute na neki stalak, stočić ili komodu. Vrste koje ne zahtevaju mnogo svetlosti, poput paprati, možete staviti na pod, čak i u ugao prostorije.
Biljke za slabije osvetljenu prostoriju: zamija, difenbahija, paprat.
Za prostorije izložene promaji: klivija, krasula, božićni kaktus.
Prostorije sa suvim vazduhom dobre su za: sukulente, filodendron, fikus, sanseveriju, aloja veru.
U suviše toplim prostorijama dobro će se osećati kaktusi i hoje.
Prihrana
Tokom zime u vodu za zalivanje dodajte mineralno đubrivo, a ukoliko je biljka klonula i počela da žuti, pomoći će i tečno gvožđe (poštujte preporuku proizvođača navedenu na ambalaži). U proleće biljku treba presaditi u drugu saksiju i novu zemlju koju je najbolje pomešati s malo treseta. Nova zemlja će preporoditi vaše biljke, a u većoj saksiji imaće dovoljno prostora da se razvijaju.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0