Atkinsonova dijeta – brzo i efikasno topljenje kilograma
🕑 4 min čitanjaAtkinsonova dijeta nije samo obična dijeta, već revolucionarna metoda za mršavljenje koja je postala pravi hit među holivudskim zvezdama koje žude za brzim i efikasnim rezultatima.
Ova dijeta donosi brze i efikasne rezultate bez ograničenja i komplikovanih planova ishrane.
Njena popularnost među poznatim ličnostima je neosporna, a sada je i vama dostupna ova holivudska tajna uz koju možete postići zavidne rezultate, i što je najvažnije, vitku liniju.
Šta je Atkinsonova dijeta?
Dijeta je nastala još 1972. godine kada je dr. Robert Atkins napisao svoju knjigu o metodi za mršavljenje, ali je svoju popularnost stekla tokom 2000-ih godina.
Bilo kako bilo, nesumnjivo je da je ova dijeta stekla svoju popularnost zbog efikasnih rezultata za vrlo kratak period. Osnovni princip Atkinsonove dijete sastoji se u smanjenju unosa ugljenih hidrata, dok se unos masti i proteina povećava.
Na samom početku Atkinsonova dijeta naišla je na brojne kritike što od zdravstvenih radnika, što od istraživača koji su pokazali interesovanje za ovakav način ishrane, pa je tako ona prevashodno obeležena kao nepovoljna, nezdrava dijeta.
Međutim, kako je vreme prolazilo, tako su se sprovodila brojna istraživanja kojima su prvobitne pretpostavke opovrgnute. Naime, otkrilo se da Atkinsonova dijeta ne samo da nije nezdrava, već da ona može imati brojne blagodeti po naš organizam.
Atkinsonova dijeta faze – kako se drži Atkinsonova dijeta?
Ova dijeta zamišljena je da se drži određeni period tokom kojeg ćete proći kroz četiri ključne faze:
- Prva faza (faza indukcije) – U prvoj, početnoj fazi unos ugljenih hidrata ograničava i praktično smanjuje na minimum. Preporuka je da se unosi manje od 20gr dnevno. U indukcijskoj fazi oborci su mahom visokoproteinski, odnosno najviše se konzumira hrana sa visokim sadržajem proteina kao što su riba, meso, jaja. Ova faza traje ukupno 14 dana, a zatim se prelazi na sledeću.
- Duga faza (ravnoteža) – u drugoj fazi, unos ugljenih hidrata se povećava i to dodavanjem voća, povrća i orašastih plodova. Preporučena količina ugljenih hidrata tokom dana je 20-40gr. Ova faza traje sve dok ne dođete na otprilike 5 kilograma do željene kilaže.
- Treća faza (podešavanje) – Kada se postigne željena težina, nastavlja se sledeća faza koja omogućava dalje povećanje unosa ugljenih hidrata, s tim da i dalje postoji određeno ograničenje oko unosa – dnevni unos ugljeni hidrata ne sme da premaši 60gr dnevno.
- Četvrta faza (održavanje) – Suština poslednje faze je zapravo održavanje postignutih rezultata, odnosno željene kilaže kroz uravnoteženu ishranu.
Atkinsonova dijeta dozvoljene namirnice
U ovoj dijeti dakle fokus je na smanjenju unosa ugljenih hidrata, dok se povećava unos proteina i masti. Zapravo ova dijeta je prema ovom principu vrlo slična Keto dijeti. U toku ovo dijete postoji spisak namirnica čiji unos je dozvoljen, dok sa druge strane postoje i namirnice koje je potrebno izbegavati kako se ne bi prekinuo proces mršavljenja.
Evo šta je sve dozvoljeno kod Atkinsonove dijete:
- Meso – piletina, svinjetina, junetina, govedina, praktično sve vrste mesa.
- Riba – skuša, tuna, pastrmka, losos, oslić..
- Jaja
- Mlečni proizvodi – pavlaka, sir, jogurt
- Povrće – paradajz, paprika, krastavac, cvekla..
- Orašasti plodovi – bademi, orasi, susam, suncokret..
- Niskokalorična, dijetalna pića – voda, mineralna voda, zeleni čaj, kafa bez šećera
Šta nije dozvoljeno kod Atkinsonove dijete?
S obzirom na to da ne postoje posebne smernice u pogledu namirnica, ipak, savetuje se izbegavanje namirnica koje u sebi sadrže ugljene hidrate. Evo koje namirnice treba izbegavati:
- Slatkiši, šećer – sve slatkiše, grickalice, kolače, sirupe
- Hleb, testenine, žitarice
- Voće – voće poput banana i jabuka imaju visok sadržaj ugljenih hidrata pa ih je potrebno izbegavati
- Krompir – nepoželjan zbog visokog sadržaja skroba
Atkinsonova dijeta recepti
Recepti za atkinsonovu dijetu mogu se pronaći na brojnim izvorima, a najviše njih ćete pronaći putem interneta. Na internetu postoji obilje stranica kao i blogova na temu Atkinsonove dijete, a neke od recepata možete pronaći i kucanjem npr. “recepti za Atkinsonovu dijetu”, “Atkinsonova dijeta recepti” i slično u vaš pretraživač.
Kako bismo vam skratili vreme, za vas smo sastavili jelovnik koji je prilagođen pravilima ove dijeti.
Recepti i primer nedeljnog jelovnika
Prvi dan
- doručak – omlet sa povrćem
- ručak – pileća salata
- večera – losos sa brokolijem i šargarepom
Drugi dan
- doručak – jaja na oko sa slaninom
- ručak – piletina sa povrćem na roštilju
- večera – pečena svinjetina sa kuposom i maslacem
Treći dan
- doručak – omlet sa spanaćem i sirom
- ručak – tuna salata
- večera – ćufte
Četvrti dan
- doručak – kajgana od 2 jaja sa slaninom
- ručak – piletina sa povrćem pripremljena na kokosovom ulju
- večera – grilovane šnicle sa paradajzom
Peti dan
- doručak – omlet sa šunkom
- ručak – riba po izboru pripremljena u rerni sa limunom i maslinovim uljem
- večera – piletina sa povrćem na roštilju
Šesti dan
- doručak – sir sa paradajzom i krastavcima
- ručak – pileća krilca
- večera – krmenadle uz povrće
Sedmi dan
- doručak – omlet sa povrćem
- ručak – ćufte
- večera – svinjski kotleti uz grilovano povrće
Ovo su samo neki od mogućih obroka za sedam dana. Jelovnik uvek možete prilagoditi svojim ukusima i preferencijama, ali se obavezno držite osnovnih principa dijete – smanjen unos ugljenih hidrata + povećan unos proteina i zdravih masti!
Atkinsonova dijeta – prednosti i mane
Jedna od ključnih prednosti ove dijete je svakako brz gubitak kilograma, i to na zdrav način. Osim toga, ova dijeta povoljno utiče na naše celokupno zdravlje smanjujući loš holesterol, šećer u krvi, trigliceride i slično.
Druga prednost koja se često navodi je to što je ovo konačno jedna vrsta dijete uz koju se ne gladuje. Poveće količine proteina svakako doprinose održavanju osećaja sitosti tokom dana.
Zbog velike količine proteina, ova dijeta može biti idealna za one koji treniraju ili se bave nekakvom fizičkom aktivnošću jer optimalan unos proteina podržava i izgradnju mišića.
Negativne strane ove dijete obično idu u pravcu manjka energije, odnosno restriktivnosti u pogledu unosa ugljenih hidrata. Smanjen unos ugljenih hidrata može dovesti do manjka energije i razdražljivosti. Srećom osećaj manjka energije i umor javlja se samo u početnoj fazi kada se telo još uvek privikava na nov režim ishrane.
Atkinsonova dijeta rezultati i iskustva
Iskustva sa Atkinsonovom dijetom svakako da variraju od osobe do osobe budući da je svaki organizam drugačiji , a i svakako da rezultati mogu varirati u zavisnosti od godina, početne težine, nivoa fizičke aktivnosti i drugih individualnih karakteristika.
Stiče se utisak da su iskustva generalno pozitivna, a ono što se najviše ističe je svakako brz gubitak kilograma, smanjenje osećaja gladi, poboljšanje nivoa šećera u krvi kao i gubitak masnog tkiva.
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0