Dijeta bez ugljenih hidrata: Plan ishrane i kako da efikasno gubite kilograme
🕑 4 min čitanjaDijeta bez ugljenih hidrata spada među veoma popularan način ishrane zbog rezultata koje daje. Ova vrsta dijete će vam omogućiti da se lako otarastite viška kilograma, posebno sa mesta koja su svima kritična, kao što su stomak, zadnjica i butine. Takođe, rezultati se vide brzo i to je podstrek ljudima da nastave s dijetom bez ugljenih hidrata.
Kako funkcioniše dijeta bez ugljenih hidrata
Iako isprva deluje komplikovano, ali dijeta bez ugljenih hidrata je jednostavna. Najveći problem kod ove dijete je taj, što treba odoleti pecivu, hlebu i slatkišima. Čim budete pogledali šta sme da se jede, a šta ne, shvatićete da je dijeta bez ugljenih hidrata stroga. Međutim, nećete gladovati, što je najvažnije.
Ugljeni hidrati sadrže proste i složene šećere. Prosti šećeri su glukoza, laktoza, saharoza i fruktoza. Najčešće se nalaze u slatkišima i grickalicama, zbog čega se smatraju nezdravim. Lako se troše i izazivaju osećaj gladi.
S druge strane, složeni šećeri su integralne žitarice, mahunarke, pirinač, krompir, sočivo, pasulj itd. Oni se polako razlažu, zbog čega osećaj sitosti traje duže, dok se insulin luči umereno. Iz napisanog se jasno vidi u čemu je problem. Ako želite da smršate brže, nego inače, potrebno je da izbacite proste šećere iz ishrane, a složene uravnotežite. Čim pre počnete s pridržavanjem, kilogrami će početi da nestaju.
Dijeta bez ugljenih hidrata – šta sme da se jede
Namirnica koje ćete morati da uvrstite u plan ishrane su riba, povrće, meso, jaja, orašasti plodovi i neka voćka. Dijeta bez ugljenih hidrata omogućava raznovrsnu ishranu, što će vam i te kako goditi.
Riba ima pregršt hranljivih sastojaka koje pozitivno utiču na zdravlje, a ne samo mršavljenje. Dobra je za prevenciju kardiovaskularnih bolesti. U njoj se nalaze vitamini B1, B2, B6 i B12. Možete jesti sve vrste ribe, tako da nemate ograničenja.
Povrće nudi široku lepezu namirnica, te ćete moći da jedete razne stvari, kao što paradajz, krastavac, zelena salata, šargarepa, pečurke, brokoli, paprika i druge. Što se tiče krompira, pasulja, pirinča i graška (složenih šećera), njih treba svesti na umerenu količinu.
Meso će biti okosnica dijete bez ugljenih hidrata, zato ga možete jesti sve vrste i u svim oblicima, bilo da kuvate ili pržite. Izbegavajte pohovanje, najbolje je grilovano meso.
Orašasti plodovi će biti od velike pomoći dok se budete hranili na ovaj način. Možete jesti badem, orase, seme suncokreta itd. Nemojte da preterujete s količinom. Isto važi i za voćke, s vremena na vreme pojedite krušku ili jabuku.
Dijeta bez ugljenih hidrata dozvoljava da crnu čokoladu, ali ponekad. Što se tiče pića, možete piti kafu, čaj, limunadu bez šećera, kiselu vodu, poneko belo vino ili špricer. Međutim, najvažnije da pijete mnogo vode, barem 1.5l do 2l dnevno.
Dijeta bez ugljenih hidrata – šta izbegavati
Već ste i sami zaključili šta je neophodno izbegavati, ako želite da dijeta bez ugljenih hidrata bude uspešna, no da ponovimo.
Šećer, tu najviše mislimo na sladoled, torte, kolače, a pogotovu zaslađena pića, poput gaziranih i običnih sokova. Testo i testenine ćete morati da zaboravite. Hleb i peciva, naročito od belog brašna. Takođe, izbegavajte trans-masti.
Dijeta bez ugljenih hidrata – plan ishrane
Što se tiče plana ishrane za dijetu bez ugljenih hidrata to možete i sami da napravite. Nije komplikovani i sve se veoma lako priprema. U nastavku teksta videćete nekoliko primera i načina kako možete da se hranite po danima. Jelovnik za dijetu bez ugljenih hidrata sadrži sve što je neophodno vašem organizmu.
Dan 1.
Doručak – 2 jaja na oko, čaj ili limunada
Ručak – supa od povrća, grilovano meso i zelena salata
Večera – riba i pečurke na žaru
Dan 2.
Doručak – jaja sa slaninom i salata
Ručak – spanać i belo meso
Večera – ćufte od mesa u kuvano povrće
Dan 3.
Doručak – omlet sa jajima i lukom, kafa ili čaj
Ručak – kuvana govedina i brokoli
Večera – tuna iz konzerve i salata
Dan 4.
Doručak – jaja na oko, salata od paradajza
Ručak – riblja čorba, riblji fileti prženi na maslinovom ulju, zelena salata
Večera – bobičasto voće, čaj
Dan 5.
Doručak – dinstane pečurke sa jajima, kafa ili čaj
Ručak – šnicle u sosu od šargarepe, zelena salata
Večera – sitna riba iz konzerve, salata od mešanog povrća
Dan 6.
Doručak – domaća pileća pašteta, krastavac i paradajz
Ručak – musaka sa mlevenim mesom i povrćem
Večera – riba i grilovano povrće
Dan 7.
Doručak – jaja sa sirom
Ručak – pečeni batak s malo maslinovog ulja
Večera – prženi komadići svinjetine sa povrćem
Hrana bez ugljenih hidrata
Što se tiče hrane koja ne sadrži ugljene hidrate, to je teletina, junetina, svinjetina, jagnjetina, piletina, zečetina, šaran, losos, sardine, tunjevina, svinjska mast, maslinovo ulje itd.
Dijeta bez ugljenih hidrata – recepti
Za vas smo spremili par recepata za dijetu bez ugljenih hidrata.
Palačinke s voćnim kremom
Sprema lako i potrebni sastojci su sledeći:
- 4 jaja
- 1 šolja sitnog sira
- 1 kašičica psilijuma
- 2 kašičice putera ili ulja kokosa
Toping
- 100 grama bobica po izboru
- 1 šolja pavlake za kuvanje
Najpre u činiju stavite psilijum, jaja i sir. Umutite lepo i neka odstoji desetak minuta.Podgrejte puter i kutlačom sipajte smesu zagrejan tiganj. Prižite 4 minuta.
U omanju šerpicu sipajte pavlaku za kuvanje, zatim voće. Mešajte sve dok voće ne pusti sokove i sve se ne zgusne. Ovim ćete premazati palačinke i uživati u svakom zalogaju.
Šnicle u sosu od šargarepe
Još jedan za recept dok ste na dijeti bez ugljenih hidrata koji će vas oduševiti. Od sastojaka vam je potrebno:
- ½ kg svinjskih šnicli
- 4 – 6 ovećih šargarepa
- 1 – 2 glavice crnog luka
- maslinovo ulje
Iseckanu šargarepu dinstajte s lukom na blagoj vatri. Svinjske šnicle iseckajte na tanke komade, pa potom dobro izlupajte čekićem za meso. Začinite ih prema svom ukusu, pa zatim pecite na jakoj vatri i onda dodajte u sosu od šargarepe. Možete dodati i malo vode, a spremajte sve dok meso ne bude potpuno meko.
Kao što ste mogli da pročitate, dijeta bez ugljenih hidrata je veoma moćna. Olako ćete doći do vitke linije, samo budite disciplinovani. Najbolja stvar je u tome što su rezultati brzo vidljivi, neka vas to motiviše.
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0