Dijeta za pacijente sa bubrežnom insuficijencijom (HBI)
🕑 3 min čitanjaBubrezi su vitalni organi u našem organizmu i igraju ključnu ulogu u održavanju zdravlja.
Hronična bubrežna insuficijencija razvija se tokom vremena i često je rezultat drugih zdravstvenih problema poput dijabetesa, visokog krvnog pritiska, genetskog faktora, loših prehrambenih navika i drugih faktora.
Upravo zbog toga, dijeta za pacijente sa bubrežnom insuficijencijom igra ključnu ulogu u kontroli simptoma kao i usporavanju progresije bolesti.
U nastavku teksta otkrićemo kako treba da izgleda dijeta za bubrežne bolesnike, pružajući efikasne savete kako se pravilno brinuti o svom telu u ovakvim, izazovnim okolnostima.
Na šta najviše treba da obratite pažnju?
Kada je reč o brizi bubrega postoji nekoliko ključnih aspekata na koje je važno obratiti pažnju. Pre svega ističe se da je važno pratiti unos natrijuma u organizam jer prevelik unos natrijuma može biti štetno za funkciju bubrega, a evo i zbog čega.
Prekomeran unos natrijuma može dovesti do povećanja krvnog pritiska. Visok krvni pritisak (hipertenzija) je faktor rizika za oštećenje bubrega, i obrnuto. Zatim, prevelik unos natrijuma može dovesti do zadržavanja tečnosti u organizmu. Ovo može biti posebno problematično za osobe sa bubrežnim bolestima, jer oštećeni bubrezi neće moći efikasno izlučivati višak tečnosti.
Zbog svega navedenog, osobe koje imaju probleme sa bubrezima moraju organičiti unos natrijuma u ishrani kako bi očuvali zdravlje bubrega i smanjili eventualne dalje komplikacije.
Kako pacijenti mogu da prate unos natrijuma?
Kako bi pacijenti adekvatno pratili unos natrijuma u organizam, mogu preduzeti nekoliko strategija kako bi se kontrolisalo unos natrijuma u organizam. Kao prvo, važno je da pacijenti uvek čitaju deklaracije na hrani i namirnicama koje kupuju. Na svakoj deklaraciji nalaze se informacije o količini natrijuma, pa je tako važno obratiti pažnju na vrednost i birati proizvode sa niskim sadržaje natrijuma.
Osim toga, važno je da izbegavate namirnice za koje zasigurno znate da imaju visok sadržaj soli kao što su prerađeni mesni proizvodi ( slanina, šunka, kobasica), gotovi obroci, konzervirana hrana kao i brza hrana.
Jedan od efikasnih načina da izbegnete preteran unos natrijuma je da pripremate obroke kod kuće. Na taj način imate potpunu kontrolu nad sastojcima i količinom soli koju dodajete u obroke.
Ograničena količina proteina
Ograničavanje unosa proteina je važno za pacijente sa određenim stadijumima bubrežnih bolesti, posebno kod hronične bubrežne insuficijencije (HBI), iz nekoliko ključnih razloga.
Naime, proteini se razgrađuju u telu, a nusproizvodi ovog procesa, kao što je urea, moraju se izlučiti putem bubrega. Kod pacijenata sa oštećenim bubrezima, bubrezi mogu imati problema sa efikasnim izlučivanjem ovih nusproizvoda. Smatra se da prekomeran unos proteina može povećati rizik od različitih komplikacija kod pacijenata sa bubrežnim bolestima, uključujući povećanje nivoa uree i kreatinina u krvi, što su pokazatelji oštećenja bubrega.
Važno je napomenuti da ograničenje unosa proteina nije potrebno za sve osobe sa bubrežnim bolestima. Nivo ograničenja proteina može značajno varirati u zavisnosti od stadijuma bolesti i individualnih potreba.
Zato je važno da se konsultujete sa svojim lekarom ili nutricionistom kako biste dobili personalizovanu preporuku o unosu proteina i pridržavali se plana ishrane koji je prilagođen vašem stanju.
Smanjite unos soli
U prethodnim redovima istakli smo značaj smanjenja natrijuma, odnosno soli u oganizam iz nekoliko razloga:
- kontrola krvnog pritiska
- smanjenje rizika od srčanih bolesti
- zdravlje bubrega
- smanjenje rizika od želudačnih bolesti
Smanjenje unosa soli je posebno važno za osobe koje su već izložene faktorima rizika za ove zdravstvene probleme, kao što su osobe sa hipertenzijom, bubrežnim bolestima, srčanim bolestima ili dijabetesom. Preporučuje se da većina odraslih osoba smanji unos natrijuma na manje od 2.300 miligrama dnevno, što je ekvivalentno jednoj kašičici soli.
Smanjite unos kalijuma
Smanjenje unosa kalijuma nije uvek preporučljivo i nije potrebno za većinu ljudi, međutim, postoje situacije kada je smanjenje unosa kalijuma važno, a to je svakako u slučaju ozbiljnijih bubrenih oboljenja.
Bubrezi obično igraju ključnu ulogu u održavanju ravnoteže kalijuma, ali kada su oštećeni, mogu se akumulirati visoki nivoi kalijuma u krvi, što može biti opasno.
Osim toga, pojedini lekovi mogu povećati nivo kalijuma, a u kombinaciji sa visokokalijumskim namirnicama može doći do hiperkalijemije, stanja koje se karakteriše visokim nivoom kalijuma u krvi.
Dakle, potrebno je ograničiti unos namirnica sa visokim sadržajem kalijuma, a neke od takvih namirnica su svakako banane, narandže, mlečni proizvodi, orašasti plodovi, mahunarke.
Tabela ishrane za osobe sa bubrežnim problemima
Namirnice | Dobar izbor namirnica | Loš izbor namirnica |
Mlečni proizvodi | Jogurt, mleko, sir sa niskim sadržajem masti | punomasni sirevi
feta, tvrdi sir, kajmak, maslac |
Povrće | krastavac, karfiol, patlidžan, paprika, luk | pečeni krompir, mahunarke, konzervirano povrće |
Tečnost | voda, limunada | sve varijante sokova |
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0