Kako da odaberete patike za trening?
🕑 5 min čitanjaAko smo kroz dobro poznatu izreku saznali da „čizma glavu čuva“, onda se za sportke patike može reći da čuvaju stopala, članke, kolena i kičmu.
Da bismo postigli maksimalne rezultate u bilo kom treningu, od velikog značaja je imati odgovarajuću obuću. Važno je da nas ona ne ograničava, već da pruži slobodu kretanja. Međutim, odabir patika za trening može biti veoma komplikovan ukoliko nismo sigurni na šta je važno da obratimo pažnju. Veliki broj modela i intenzivne boje u sportskim radnjama mogu otežati izbor i navesti nas na pogrešan odabir. Nije bolja situacija ni kada se kupovina obavlja online jer ne pruža mogućnost probe. Iako mnogi konačnu odluku o kupovini donose prema najnovijim modnim trendovima, izboru odgovarajućih patika trebalo bi pristupiti znatno ozbiljnije.
Ne samo da će loš odabir obuće uticati na rezultate i kvalitet treninga, već može dovesti i do ozbiljnih povreda. Nošenje neodgovarajuće obuće povećava rizik od povrede skočnog zgloba, istegnuća ligamenata, nagnječenja mišića, tetiva i nerava. Stručnjaci tvrde da je odabir adekvatne sportske obuće podjenako važan kao i sam trening. Položaj stopala tokom treninga imaće uticaj na celokupan položaj tela.
Odabir patika u zavisnosti od aktivnosti
Proizvođači sportske opreme shvatili su da je važno da ponudu prilagode potrebama konkretnog sporta. Tako se na tržištu mogu pronaći različiti modeli patik prilagođeni portebama svake od postojećih sportskih aktivnosti. Nisu sve patike pogodne za svaki vid treninga i zbog toga je važno odrediti koju vrstu pokreta zahteva određeni trening. Na primer, planinarenje i trčanje podrazumevaju samo kretanje unapred, dok aerobik ili tenis zahtevaju mnogo kretanja u različitim smerovima – napred, nazad, bočno…
Patike za trčanje
Kada goovrimo o patikama za trčanje one bi trebalo da budu lagane i da imaju đon koji će prilikom trčanja ublažiti dodir sa podlogom. Važno je obratiti pažnju i na ojačanje u predelu pete, kao i dobro prijanjanje na podlogu. Takođe, đon koji je nešto deblji u delu ispod pete nego u delu ispod prstiju, pogodan je za one sportske aktivnosti koje podrazumevaju kretanje unapred. Neki stručnjaci preporučuju da patike za trčanje uvek budu nešto komotnije, jer usled dugotrajnog trčanja može doći do oticanja nogu.
Patike za košarku i fudbal
Patike za košarku bi trebalo da imaju ojačanje oko zgloba i deblji, čvrst đon. Sve to zajedno će pozitivno uticati na stabilnost pri trčanju na terenu, ali i sprečiti povredu skočnih zglobova. Patike za fudbal bi trebalo da spreče proklizavanje ali i omoguće dobru kontrolu lopte.
Patike za tenis
Teniseri bi trebalo da potraže patike koje pridržavaju stopalo tokom brzih pokreta iz jedne strane u drugu. Zbog toga je važno da patika ima ojačanje na unutrašnjoj i spoljšnjoj strani stopla.
Dakle, nakon pažljive procene vrste pokreta i pravca kretanja koji će prilikom treninga biti najviše puta ponavljani, biraju se i karakterisitke obuće.
Podloga na kojoj se trenira
Većina osoba koja se odlučila za trčanje, trči po asfaltu i betonskim stazama, što predstavlja dodatni napor za celokupno telo. Trčanje na ovakvom terenu može dovesti do ozbiljnijih, ali i većeg broja povreda nego trčanje po travi ili atletskim stazama. Zbog toga je izuzetno važno odabrati patike koje će pružiti značajan nivo ne samo udobnosti, već i zaštite. Patike koje će se koristiti za trčanje na ovakvim podlogama trebalo bi da obezbede dodatnu amortizaciju i apsorbciju udara.
Na taj način dolazi do ublažavanja pritiska telesne težine na zglobove i ligamente. Takođe, patike bi trebalo da budu napravljene od materijala koji će biti u formi mreže kako bi se omogućila prozračnost i veće oslobađanje toplote. To je naročito važno kod dužeg i intenzivnijeg trčanja.
Za fitnes programime bi trebalo odabrati patike koji imaju niži đon. Pored toga, odabir bi trebalo da budu i patike koje omogućavaju veći opseg pokreta tokom različitih pravaca kretanja. Za trening u teretani, sa tegovima i različitim spravama, odnosno kod svih statičkih vežbi potreban je ravan, tanji i tvrđi đon.
Anatomija patika
Svaka patika se sastoji iz gornjeg dela koji je napravljen od različite tkanine koja je lepljenjem spajana sa donjim delom – đonom. Gornji deo patike iznad pete, odnosno iza skočnog zgloba trebalo bi da bude u vidu ojačanja i ima zadatak da učvrsti poziciju stopala u patici. Ovaj deo bi trebalo da bude tako modeliran da spreči da peta klizi iz obuće, kao i da smanji pritisak na tetivu.
Deo patike koji se nalazi unutar zadnjeg dela stopla takođe ima funkciju da podržava petu. Neka sportska obuća ima i spoljni omotač oko same pete, koji ima sličnu funkciju. On dodatno centrira petu i u određenoj meri može da utiče na sprečavanje uganuća.
Prednji deo obuće trebalo bi da bude dovoljno širok kako bi svi prsti imali dovoljno prostora. Značajno je da bude savitljiv i prozračan kako bi stopalo moglo neometano da se kreće i diše. Različite patike imaju različite načine vezivanja ili lepljenja čičak trakom. Postoje čak i određene tehnike vezivanja pertli koje su osmišljene tako da se prilagode potrebama i pokretima onoga koji ih nosi. Samo neki od načina prikazani su u videu koji sledi.
Gazeći sloj, odnosno đon bi trebalo da bude prilagođen naporu koji vežbanje iziskuje. Kao što smo već naveli, vežbanje u zatvorenom zahtevaće tanji đon, dok će trčanje na asfaltu zahtevati deblju potporu.
Rok trajanja?
Kod patika za trčanje preporuka je da se patike menjaju na pređenih 600-700 kilometara. Svakako bi sportske patike trebalo zameniti ukoliko je na njima došlo do promena u vidu izlizanog đona, pohabanog uloška ili dela oko prstiju.
Nije redak slučaj da se kod onih koji dugo nose jedan par obuće prilikom vežbanja vremenom jave bolovi u potkolenicama ili u kolenu. Ovi bolovi se javljaju kao posledica istrošenosti đona koji više ne apsorbuje udarce, već je tu ulogu preuzelo telo.
Takođe, ono što svi znamo, ali često zaboravljamo jeste da bi pertle na patikama prilikom obuvanja i skidanja obavezno trebalo olabaviti kako se patika ne bi izlagala dodatnom pritisku i habanju. Održavanje i pranje patika trebalo bi vršiti prema uputstvu jer određena temperatura vode i deteržent mogu umanjiti performanse patika.
Svakako vam predlažemo da za pomoć prilikom odabira odgovarajuće sportske obuće potražite savet trenera za konkretnu sportsku aktivnost. Oni će, na osnovu ličnog iskustva, sigurno znati da vam kaže na šta posebno da obratite pažnju. Na taj način pozitivno će uticati na bezbednost i očuvanje zdravlja prilikom treninga.
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0