Pet sokobanjskih prirodnih lepota koje nikako ne smete zaobići
🕑 4 min čitanja
Nema mesta u Srbiji koje na tako malom prostoru obiluje sa toliko prirodnih lepota, kao što je slučaj sa Sokobanjom. I samo gradsko jezgro obiluje nizom predivnih mesta za predah, odmor, šetnju i boravak na svežem vazduhu. Do njih se dolazi brzo i lako, usput i, ukoliko ste od onih koji vole aktivnost, šetnju i pokret, obilazićete ih svakog dana tokom boravka u Sokobanji.
Da bi se došlo do banjskih lepota o kojima će sada biti reči, potrebno je vremena, volje, a negde i malo više truda. Ukoliko vam pešačenje i planinarenje nisu jača strana, potreban vam je i prevoz. No, činjenica je, svaki od ovih izleta pružiće vam toliko lepote prirode, vazduha, cvrkuta ptica, punih očiju i duše, radosti i zdravlja, da je svaki napor vredan truda.
Blagodeti Ripaljke
Ripaljka (ripati –skakati, svrljiško-zaplanjski govor) – vodopad na reci Gradašnica, koja se podno Sokobanje uliva u Moravicu. Ovaj izuzetan spomenik prirode, nalazi se na planini Ozren, 420m nadmorske visine. Čini ga veći broj kaskada ukupne visine 40 metara, a glavna kaskada je Velika Ripaljka čija visina, zavisno od količine vode, iznosi 11 do 14 metara.
Ripaljku je najbolje posetiti u vreme topljenja snega ili posle velikih kiša, kada je najveći, njegove kapi vode pune negativnih jona raspršavaju se uokolo, a huk vode unosi novu dimenziju u ovaj doživljaj. Tokom leta i u ranu jesen može se desiti da gotovo presuši.
Do Ripaljke se može doći asfaltnim putem (6km od centra Banje), autom ili pešice. Sam prilaz, u vidu najpre blago strme, a zatim i baš strme staze, je uređen. Do Male Ripaljke, koja vas prva sačekuje, možete se popeti – ne zahteva poseban napor. Rukohvati na ogradi pored stepeništa koje vodi do Velike Ripaljke olakšavaju kretanje, a umorite li se, dole vas čekaju klupe za odmor.
Temperatura oko vodopada je uvek niža za nekoliko stepeni, a u prijatnoj hladovini, imate li sreće da ga zateknete u punom kapacitetu, uživaćete u huku vode i blagotvornom dejstvu njenih kapi. Fenomen nazvan Lenardov efekat, pravi je eliksir za organizam, zahvaljujući povećanoj koncentraciji negativnih jona. Stoga je preporučljiv malo duži boravak ispod vodopada.
Pešice za kraće od sat vremena (2km), može se doći do vodopada ukoliko se krene makadamskim putem između novog banjskog naselja Green Hill i groblja. Prednost ove trase je u tome što velikim delom hodate pored Gradašnice pa imate prilike da uživate u lepoti nekoliko manjih vodopada.
Pešačka tura moguća je i od parka Borići, ali ona podrazumeva brzi izlazak na asfaltni put koji vodi do Ripaljke. I naravno, ne propustite da obiđete i Jezero u krugu Specijalne bolnice Ozren, tik uz Ripaljku. Divno mesto za šetnju, odmor uz razgovor ili knjigu, u hladovini ogromnog drveća odakle dolazi cvrkut ptica.
Pećina na izvorištu Moravice
Izvor Moravice nalazi se u selu Vrelo, ispod planine Devica, na istoku sokobanjske kotline. Prelepo mesto za izlet, odmor, uživanje u zelenilu rastinja i vode. O čistoći vode svedoči činjenica da ovde ima, sem pastrmke, klena, krkuša i mrena, i rakova.
Postoje svi uslovi da se provede jedan prijatan dan, ima i mesta za kampovanje. Izvor Moravice, kao i sama reka, razlivenog je tipa. Nastaje od mnoštva dubinskih izvora i, pri visokom vodostaju, nekoliko planinskih potoka. Jedan od tih potoka izvire iz Pećine koja se nalazi 200 m uzvodno. Do Pećine se dolazi obeleženom stazom. Potrebna vam je udobna obuća, malo dobre volje i rešenost da se popnete, na ne baš jednostavan način. No, imate li malo avanturističkog duha, uspećete u tom poduhvatu.
Na putu ka izvorištu Moravice prolazi sa kroz selo Vrelo u kojem postoji Crkva Svetog Ilije, jedan od najstarijih verskih objekata sokobanjske opštine. Reč je o zadužbini kneginje Perside Karađorđević.
Dva vidikovca na Popovici
Popovica je jedan od vrhova planine Devica, na 443 m nadmorske visine. To je izletište sa dva vidikovca sa kojih se pruža prelep pogled na izletište Lepterija, Sokograd i kanjon reke Moravica i, s druge strane, Rtanj u daljini. Do vidikovaca se može doći jedino pešice, ukupno jedno 4km.
Laganom šetnjom iz pravca centra Sokobanje, stiže se do parka Banjica, pređe se mostić na Moravici i zatim počinje uspon jednom od planinarskih staza. Oni sa manjom kondicijom mogu autom doći do Hotela „Moravica“ i odatle se uključe u planinarsku stazu koja vodi do vidikovca na manjoj visini. Ovde, kao i usput, postoje mesta za predah pa se bez mnogo napora može doći i do samog vrha Popovice.
Uspon nije naporan, a olakšava ga činjenica da se krećete šumskim stazama na kojima vas prati cvrkut ptica. U svako doba dana, sem kod velikih letnjih žega, na popovačkim stazama možete sresti zaljubljenike u prirodu rešene da osvoje Popovicu. Bilo da je reč o usamljenicima ili o čitavim porodicama, ovde nećete sresti čoveka čije lice ne krasi osmeh. Dovoljan argument da Popovica bude na spisku vaših lokacija za obilazak.
Ozon i negativni joni na Očnom
Očno je izletište na 600 m nadmorske visine, pored Bolnice za očne bolesti, poznato po savršenoj klimi i koncentraciji blagotvornih negativnih jona kakve retko ima u svetskim razmerama. U pitanju je ogromna livada, svojim zelenilom i posebnom ružom vetrova glavni prirodni saučesnik u lečenju problema sa vidom. Okružena je borovom, bukovom i hrastovom šumom. Osim negativnih jona, na očne bolesti povoljno deluje , u granicama normale povećana koncentracija ozona. Nalazi se u južnom delu Sokobanje, od koje je udaljeno 5 km.
Na ovom izletištu, osim prirode bez premca, glavna atrakcija je stena mističnog porekla, smeštena na sredini same livade. Po legendi, Hajduk Veljko, koji je jedno vreme sa Čučuk Stanom živeo u Sokobanji, ovde joj se zakleo na večnu ljubav. Dovoljan razlog da ova stena postane mesto na koje se penju današnji zaljubljeni parovi, zaklinjući se jedno drugom na vernost.
Lekovito bilje Kalinovice
Na 200 m udaljenosti od Klinike za očne bolesti, nalazi se izletište Kalinovica, sa izvorom jako hladne, čiste vode. Ovo izletište je, zapravo, produžetak izletišta Očno, i dušu je dalo za one koji žele da izlet u prirodi provedu baveći se sportskim aktivnostima. Tu su sprave za decu i za vežbanje, teren za mali fudbal. Prostor je uređen i za kampovanje, ima dosta klupa sa stolovima. I posebna draž Kalinovice: uz stoletno drveće, ovde se širi miris lekovitog bilja, bokvice, hajdučke trave, matičnjaka, nane, kantariona…
Lepote sokobanjskog kraja su nebrojene i ovo je samo delić impresivne prirode koja vas čeka. Sve je više posetilaca koji žele da uživaju u ovim pejzažima. Zbog velikog turističkog potencijala raste i širi se ponuda smeštaja. Pogledajte ovde luksuzne apartmane u Sokobanji i rezervišite boravak u jednom od najlepših banjskih odmarališta u Srbiji.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0