Dijabetes – simptomi, vrste i način lečenja
🕑 5 min čitanjaDijebetes, ili kako ga mnogi nazivaju – šećerna bolest, definiše se kao hronično oboljenje, a zbog svoje prevelike zastupljenosti predstavlja globalni zdravstveni problem.
Ovakav poremećaj karakteriše se povećanim nivoom sećera u krvi zbog nedostatka, odnosno neadekvatnog delovanja hormona insulina.
Dijabetes može izazvati ozbiljne posledice po zdravlje uključujući oštećenje bubrega, srca i drugih organa, međutim, ohrabljujuća okolnost je to što se uz adekvatno dijagnostifikovanje i lečenje može postići kontrola dijebetesa i tako omogućiti normalno funkcionisanje.
S obzirom na činjenicu da ovo hronično oboljenje predstavlja globalni izazov, u nastavku teksta dajemo odgovore na pitanja šta je dijabetes, koji su tipovi dijabetese, kako se leči dijabetes i kako smanjiti rizik od nastanka dijabetesa.
Šta je insulin i kako se reguliše nivo sećera u krvi?
Insulin je hormon u našem organizmu koji se proizvodi u pankreasu, a njegova osnovna funkcija je da održava, odnosno reguliše nivo sećera u krvi.
Kako to insulin deluje na nivo sećera u krvi?
Dakle, kada unesemo hranu bogatu ugljenim hidratima u naš organizam, nivo glukoze u krvi se povećava i to je znak za pankreas da praktično otpusti insulin u krvotok.
Kada insulin konačno dospe do ćelija on ih stimuliše da prenesu glukozu iz krvi u unutrašnjost ćelije gde se može koristiti kao izvor enegije ili skladištiti za kasniju upotrebu.
Problem kod osoba sa dijabetesom je taj što kada telo ne proizvodi dovoljno insulina, ili kada telo ne reaguje adekvatno na insulin, nivo šećera u krvi ostaje izrazito visok.
Smatra se da se neki optimalan nivo sećera u krvi kreće u rasponu od 70 do 140mg/dl, a sve preko toga može preko toga može predstavljati razlog za uzbunu.
Tipovi dijabetesa – koje sve vrste dijabetesa postoje?
Govoreći o dijabetesu, postoji nekoliko različitih vrsta, a medju najzastupljenijim tipovima izdvajaju se dijabetes tip 1, dijabetes tip 2, kao i gestacijski dijabetes.
Smatra se da oko 90% slučajeva pripada dijabetesu 2 koji je usko povezan sa životnom dobi, nezdravim načinom života, gojaznošću i sličnim faktorima, dok mali broj slučajeva pripada dijabetesu tip 1.
Dijabetes tip 1
Za dijabetes tip 1 karakteristično je to što se obično dijagnostikuje još u ranom detinjstvu, iako nije isključeno da se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi. Kod ovog tipa dijabetesa dešava se to da imunološki sistem uništava beta ćelije pankreasa, za koje znamo da su odgovorne za proizvodnju insulina.
Kao rezultat toga, osobe su konstantno u stanju nedostatka insulina, što znači da su osobe sa dijabetesom tip 1 praktično zavisne od svakodnevne upotrebe injekcija insulina.
Dijabetes tip 2
Jedan od najčešćih oblika je dijabetes tip 2 koji se obično razvija postepeno tokom života i koji je povezan sa mnogim faktorima rizika poput gojaznosti, lošeg načina života i drugim.
Kod ove vrste dijabetesa postoje dve situacije – ili organizam ne proizvodi dovoljnu količinu insulina ili ne može adekvatno da koristi insulin.
Mnogi se pitaju da li postoji lek za dijabetes tip 2, a odgovor je u sledećem – promena načina života, usvajanje zdravijih životnih navika, kao i redovna fizička aktivnost, mogu biti ključni faktori u kontroli dijabetesa tip 2.
Ne samo da dijabetes tip 2 zahvata odrasle osobe, već se sve više javlja i kod mlađih osoba uključujući i adolescente. Upravo zbog toga je važno raditi na prevenciji kako bi se što više smanjio rizik od nastanka dijabetesa.
Gestacijski dijabetes
Ovaj tip dijabetesa je privremeni oblik dijabetesa koji se pretežno javlja kod žena tokom trudnoće, a povlači se nakon porođaja.
Obično se javlja između 24-28 nedelje trudnoće i često je posledica hormonskih promena koje su prisutne gotovo tokom cele trudnoće. Većina žena uspeva da normalizuje nivo sećera u krvi nakon porođaja ali isto tako kod takvih žena postoji i povećan rizik da tokom života razviju dijabetes tip 2.
Dijabetes simptomi i kako ih prepoznati
Na samom početku važno je naglasiti da simptomi mogu varirati od osobe do osobe, što u zavisnosti od tipa dijabetesa, što od individualnih karakteristika.
Osim toga, neki simptomi dijabetesa mogu se postepeno razvijati i to blagim intenzitetom, pa neke osobe često te simptome ne prepoznaju kao znake dijabetesa. Evo koji se to simptomi dijabetesa često izdvajaju:
- pojačana glad
- učestalo mokrenje
- pojačana žeđ
- neobjašnjiv gubitak telesne težine
- umor
- oslabljen/zamućen vid
Ukoliko primetite neke od gorenavedenih simptoma, ili jednostavno posumnjajte na dijabetes, savetujemo da se što pre konsultujete sa lekarom radi adekvatne dijagnoze kao i lečenja.
Dijabetes dijagnoza i laboratorijske analize
Dijagnoza dijabetesa obično se uspostavlja na osnovu različitih testova koji se vrše u laboratoriji i kojima se procenjuje nivo sećera u krvi. Dve osnovne analize koje se primenjuju su analiza krvi za dijabetes kao i analiza urina.
Oralni test tolerancije glukoze
Ova vrsta testa najčešće se primenjuje kako bi se utvrdilo postojanje dijabetesa.
Pre ovog testa zabranjeno je unošenje hrane i pića u organizam, dakle najmanje 8h pre testa ne bi trebalo ništa unositi. Test se izvodi tako što se ispitaniku prvo izvadi krv, zapim mu se daje glukoza, a nakon toga ponovo se vadi krv, najčešće posle dva sata.
Ako je nivo glukoze u krvi veći od 200mg/dl(11,1mmol/L, takvi rezultati mogu ukazivati na dijabetes.
Hemoglobinski A1c test
Manje prisutan, ali opet značajan test, meri prosečan nivo glukoze u krvi ali tokom prethodna dva ili tri meseca. Ove vrednosti izrazavaju se u procentima, a ako su one veće od 6,5, može se sumnjati na dijabetes.
Lečenje dijabetesa – efikasne metode u lečenju dijabetesa
Glavni cilj lečenja dijabetesa je svakako održavanje normalnog nivoa sećera u krvi. Upravo to održavanje optimalnog nivoa sećera u krvi je ključno za sprečavanje daljih komplikacija koji mogu nastati kao rezultat ukoliko se dijabetes ne dijagnostifikuje na vreme, ne leči adekvatno i slično.
Evo koje sve metode mogu biti od značaja za lečenje dijabetesa.
Pravilna ishrana i održavanje telesne težine
Za dijabetes ishrana je od ključnog značaja. Ona mora biti zdrava i uravnotežena sa ciljem održavanja normalnog nivoa sećera u krvi.
Osim toga, vrlo je važno kontrolisati unos ugljenih hidrata u organizam, obratiti pažnju na količine obroka i ključno, izbegavati unos šećera u organizam.
Redovna fizička aktivnost
Da li je uopšte potrebno govoriti koliko je fizička aktivnost značajna ne samo za dijabetes, već za naše celokupno zdravlje?
Redovnim vežbanjem utičemo na regulisanje nivoa sećera u krvi, ujedno i održavamo telesnu težinu koja je takođe ključna u lečenju dijabetesa. Naravno da to ne moraju da budu jaki treninzi, već je dovoljna minimalna fizička aktivnost poput hodanja, plivanja i slično.
Terapija insulinom i lekovima
Za pojedine osobe, pogotove osobe sa dijabetesom tip 1, lečenje insulinom je neophodno. Insulin se dakle nadoknadjuje putem injekcija ili putem insulinske pumpe.
Pored toga, postoji naravno i spisak lekova za dijabetes koji moraju biti propisani od strane lekara.
Dijabetes prirodno lečenje – da li je moguće prirodno izlečiti dijabetes?
Mnogi se sigurno pitaju postoji li prirodni lek za dijabetes? Može li se dijabetes izlečiti?
Međutim, ovaj poremećaj definisali smo kao hronično stanje, i kao takvo nažalost ne postoji način potpunog izlečenja. Naravno da se dijabetes može vrlo efikasno kontrolisati uz adekvatnu terapiju, ali isto tako pojedini prirodni pristupi mogu biti od značaja.
Svakako da postoje određene namirnice čijem konzumiranjem je moguće uticati na nivo sećera u krvi, odnosno smanjiti ga, ali je važno imati realna očekivanja i razumeti da prirodni pristupi ne mogu učiniti magiju i izbrisati dijabetes.
Neke od takvih namirnica su: kurkuma, listovi smokve, laneno seme i drugo.
Najbolji čaj za dijabetes – da li postoji?
Poučeni odgovorom iz prethodnog pitanja, ne postoji najbolji čaj za dijabetes koji je jedinstven i koji može pomoći da se dijabetes izleči.
Pojedini biljni, prirodni čajevi mogu biti korisni samo kao dodatak celokupnog lečenju. Od brojnih čajeva, kao preporučeni čajevi za dijabetes izdvajaju se:
- zeleni čaj
- đumbir čaj
- crni čaj
- čaj od kamilice
- čaj od cimeta za dijabetes
Kako izlečiti dijabetes za 5 minuta – realnost ili mit?
Mnogi ljudi mogu biti zbunjeni ili nesigurni u vezi sa prirodom dijabetesa i njegovim lečenjem pa se tako često postavljaju pitanja poput – kako izglečiti dijabetes za 5 minuta, a upravo zbog nedovoljnog razumevanja samog stanja.
Naravno da je ovakva tvrdnja samo mit – dijabetes je vrlo kompleksno stanje koje zahteva dugoročnu i kontinuiranu pažnju.
Dakle, ne, dijabetes se ne može izlečiti ni za 5 ni za 10 minuta, jer je dijabetes hronično stanje koje zahteva adekvatnu i dugoročnu terapiju!
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0