Kako konzumiranje alkohola utiče na naše zdravlje?
🕑 3 min čitanjaPrema verovanjima, alkohol se pojavio na zemlji i pre nego što su nastali prvi ljudi, a podaci govore da su se prvi oblici fermentisanog alkohola počeli konzumirati pre više od osamdeset miliona godina i to iz trulog voća.
Danas, alkohol predstavlja deo svakodnevnice svih naroda u svetu. Konzumira se kao piće dobrodošlice, kada se slavi, pa čak i onda kada se tuguje.
U našem narodu, rakija ima tradicionalno značenje i smatra se da nijedna kuća ne sme biti bez nje jer je to odlika lošeg gostoprimstva.
Pa se tako nameće pitanje može li jedna časica rakije, ili caša piva i vina da našteti našem organizmu?
U nastavku teksta dajemo odgovor na pitanje kako to alkohol deluje na naš organizam, odnosno da li konzumiranje alkohola ostavlja fatalne posledice po naše zdravlje, i kako on utiče na pojedine organe u našem telu.
Šta se dešava u našem organizmu kada unesemo alkohol?
Kada osoba popije alkoholno piće, oko 80% količine alkohola apsorbuje se u tankom crevu, a 20 % u stomaku.
Njega razlaže jetra, ali postoji nekoliko ograničenja koliko brzo jetra može razgraditi alkohol u organizmu. Tu se svakako navodi biološki pol budući da je sve više istraživanja koja govore da su žene generalno osetljivije na alkohol nego muškarci.
Zatim, brzina apsorbovanja alkohola zavisi i od količine pića koja se unese u organizam, kao i vrsta pića. U tom smislu, gazirana pića u kombinaciji sa alkoholom imaju tendenciju da ubrzaju apsorpciju alkohola u organizmu.
Nakon apsorbovanja alkohola, on polako ulazi u krvotok i širi se po celom telu. Kada alkohol dospe u mozak, osoba počinje da oseća efekte alkohola koji se mogu razlikovati od osobe do osobe.
Neki od glavnih efekata su usporen rad mozga, disanje, povećan rad srca, ali i oslabljeno razmišljanje. U zavisnosti od količine alkohola, osoba može imati problem sa hodanjem, a njen govor može biti usporen i nejasan.
Koje posledice alkohol ostavlja po naš organizam?
Nema sumnje da je alkohol najzastupljeniji kod mlađe generacije, budući da se kod većine nijedan noćni izlazak ne može zamisliti bez konzumiranja alkohola. Mladi koji konzumiraju alkohol u večernjim izlascima često ističu da im on pomaže da se opuste kao i to da povoljno utiče na njihovo bolje raspoloženje.
Za mnoge od njih konzumiranje alkohola deluje sasvim običan vikend, bez nekih prevelikih posledica, međutim da li je to zaista tako?
Da li mladi razmišljaju šta se događa u njihovom telu nakon konzumiranja velike količine alkohola?
Mi verujemo da ne, a upravo zbog toga u nastavku ističemo kakve sve posledice alkohol ostavlja na na naše zdravlje, odnosno na koje to psihičke, ali i fizičke funkcije alkohol utiče.
Oštećuje jetru
Suština naše jetre u organizmu je da razgrađuje sve toksične supstance koje se nalaze u našem organizmu.
Šta je onda dešava kada jetra konstantno pokušava da razgradi alkohol?
Čestim konzumiranjem alkohola mi zapravo ne dajemo našoj jetri dovoljno količine vremena da obradi sve toksične supstance u našem organizmu. Kako jetra pokušava da razgradi velike količine alkohola u našem organizmu, tako ona praktično ostaje uskraćena da razloži i sve druge štetne supstance u našem organizmu jer je zapravo fokusirana da oslobodi telo od svih loših supstanci koje se nalaze u alkoholu.
Upravo ovakva situacija može dovesti do ciroze jetre jer organizam više nije sposoban da se izbori sa svim toksičnim materijama.
Utiče nepovoljno na pamćenje
Nakon konzumiranja alkohola, vrlo često se dešava da se osoba ne seća nekih delova od prethodne večeri, dok druge osobe imaju praktično crnu rupu u pamćenju i ne sećaju se nijednog događaja.
Ovo se dešava iz razloga jer alkohol utiče na niz područja mozga, pre svega na hipokampus koji zapravo služi za sladištenje dugoročne i kratkoročne memorije. Prekomerno konzumiranje alkohola dovodi do uništavanja ćelija hipokampusa, a na duže staze ono može ne samo oštetiti ćelije mozga već i dovesti do njihovog potpunog oštećenja.
Kao rezultat svega toga, osoba podleže i riziku demencije koji se karakteriše progresivnim gubitkom pamćenja.
Slabi srce i utiče na krvne sudove
Jedan od najvećih neprijatelja za srce je upravo alkohol. Konzumiranje alkohola dovodi do oštećenja krvnih sudova ali i do slabljenja funkcije srčanih mišića.
Kada su funkcije srčanih mišića oslabljenje, može doći i do kaardiomiopatije, a ova bolest karakteriše se uvećanjem srca, smanjenjem kontrakcije kao i proširenjem leve komore. Osim toga, poznato je da alkohol povećava i broj otkucaja srca.
U proseku, normalan broj otkucaja srca kreće se od 60-100, međutim ukoliko broj otkucaja pređe 100 može doći do tahikardije, dok povećane epizode tahikardije mogu izazvati srčani udar.
Naravno da jedna časica alkohola ne može toliko naštetiti vašem zdravlju i generalno vašem organizmu. Međutim često konzumiranje alkohola u povećim količinama može itekako narušiti vašem zdravlju, pa se tako nadamo da ćete ove posledice imati na umu svaki put kada dozvolite da vas alkohol ponese.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0