Parodontopatija – lečenje, uzrok i simptomi
🕑 2 min čitanjaParodontopatija je bolest zuba i desni, tačnije zubnog tkiva. Razvija se u nekoliko faza, te u određenim slučajevima dovodi do gubitka zuba. U ovom tekstu objasnićemo sve u vezi sa parodontopatijom ili kako se takođe naziva paradentoza. Osim toga, navešćemo sve što spada u parodontologiju.
Šta je paradentoza?
Poznata kao bolest desni, obuhvata niz stanja koja utiču na strukture koje okružuju zube, uključujući desni, parodontalni ligament i alveolarnu kost. U ranoj fazi, zvanoj gingivitis, desni postaju otečene i crvene zbog inflamacije koja je često uzrokovana nakupljanjem plaka. Ako se ne leči na vreme, to može da napreduje u parodontitis, ozbiljniji oblik koji može dovesti do gubitka zuba i značajnog oralnog oštećenja.
Koji su simptomi paradontopatije?
Simptomi mogu varirati, ali najčešće uključuju:
- Crvene, otečene ili osetljive desni
- Krvarenje desni tokom ili nakon pranja zuba
- Uporan loš zadah ili ukus u ustima
- Povlačenje desni, što može učiniti da zubi izgledaju duže
- Formiranje dubokih džepova između zuba i desni
- Pomeranje zuba
Rano prepoznavanje ovih simptoma je ključno za efikasno lečenje i sprečavanje daljeg oštećenja i komplikacija.
Kako parodontopatija utiče na zdravlje?
Paradentoza ne utiče samo na vaša usta. Bakterije i inflamacija povezane sa parodontitisom mogu igrati značajnu ulogu u drugim bolestima. Osobe sa parodontitisom su pod većim rizikom od srčanih i respiratornih bolesti, dijabetesa i komplikacija tokom trudnoće kao što su prevremeni porođaj i niska telesna težina bebe pri rođenju.
Ova povezanost se uglavnom zasniva na inflamatornoj prirodi parodontitisa, koja može pojačati ili pokrenuti sistemsku inflamaciju, komplikujući ova stanja.
Kako ljudi dobijaju paradentozu?
Primarni uzrok bolesti je nakupljanje plaka. Plak je lepljiv i sastoji uglavnom od bakterija koji se formira na zubima kada se šećeri i skrob u hrani mešaju sa bakterijama koje se normalno nalaze u vašim ustima.
Plak koji se ne ukloni može očvrsnuti ispod linije desni u kamenac (kalcijum), što otežava njegovo uklanjanje i stvara zaštitni štit za bakterije. Takođe, faktori životnog stila kao što su pušenje i loša ishrana mogu ubrzati pojavu bolesti desni. Zato se često dešava da je neophodna fiksna proteza. Kada je u pitanju fiksna proteza cena Novi Sad zavisi od slučaja do slučaja.
Kako zaustaviti ili sprečiti paradentozu bolest?
Prevencija parodontalne bolesti uključuje održavanje oralne higijene i redovne stomatološke preglede. Efikasne mere uključuju:
- Pranje zuba najmanje dva puta dnevno.
- Svakodnevna upotreba konca za čišćenje plaka između zuba i ispod linije desni.
- Prestanak pušenja, jer doprinosi razvoju i progresiji bolesti desni.
- Ishrana bogata hranljivim materijama za jačanje imunog sistema.
- Redovni stomatološki pregledi i profesionalno čišćenje zuba.
Dodatna upotreba tečnosti za ispiranje usta, takođe, može pomoći u smanjenju plaka i sprečavanju parodontalne bolesti.
Šta još treba da znam o parodontopatiji?
Svest je ključ u borbi protiv parodontalne bolesti. Evo zbog čega:
- Parodontitis utiče na vaše opšte zdravlje: Veza između bolesti paradentoze i drugih zdravstvenih problema kao što su kardiovaskularne bolesti ukazuje na važnost dobrog oralnog zdravlja.
- Prenosi se sa majke na fetus: Trudnice sa parodontitisom su pod većim rizikom da prenesu bakterije na svoje nerođeno dete, što može dovesti do komplikacija.
- Gingivitis je znak upozorenja: Gingivitis, prekursor parodontitisa, je ključan za intervenciju kako bi se sprečio napredak ka ozbiljnijoj bolesti.
- Da li je paradentoza zarazna?: Iako se tradicionalno ne smatra zaraznim, bakterije koje uzrokuju parodontitis mogu se preneti putem pljuvačke, što znači da članovi porodice zaražene osobe su pod većim rizikom.
Zaključak
Parodontopatija je kompleksno i potencijalno opasna bolest. Zato je izuzetno važno biti upoznat za uzrocima i rizicima koje donosi nepravilna oralna higijena i izbegavanje redovnih stomatoloških pregleda. Nemojte da dozvolite da sitni i jednostavni postupci utiču na vaše zdravlje.
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0