Šta je alopecija – uzroci, simptomi i načini lečenja
🕑 4 min čitanjaDa li ste nekada čuli za termin alopecija?
Tokom života, naša kosa raste, opada, pa opet raste i opet opada što donekle možemo označiti i normalnom pojavom, a sve zbog toga što rast dlake prolazi kroz tri ključne faze.
Prva faza označava fazu aktivnog rasta kose, zatim sledi faza u toku koje se smanjuje aktivnost rasta, i na kraju dolazi do faza mirovanja koja se okončava opadanjem stare kose.
Sve dok primetite da vasa kosa opada u normalnim količinama prilikom kupanja ili češljanja, nema razloga za brigu. Iako alopecija označava opadanje kose, ipak ovo stanje je potrebno razlikovati od normalnog opadanja kose.
Alopecija je termin koji se koristi za prekomerno opadanje kose, tačnije opadanje kose u pečatima.
Iako ovaj poremećaj u rastu kose ne ugrožava direktno zdravstveno stanje, ipak ono izaziva veliku zabrinutost budući da kod većine pacijenata ovakvo stanje često dovodi do depresije kao i gubitka samopouzdanja.
U nastavku teksta saznajte šta je to alopecija, uzroci koji dovode do ovog stanja ali i kako izlečiti alopeciju.
Šta je alopecija – opadanje kose u pečatima
Na samom početku istakli smo da je za ovo stanje karakteristično prekomerno opadanje kose, odnosno opadanje kose u pečatima koje može dovesti praktično do ćelavosti.
Ovo nije poremećaj koji zahvata samo žene, čak naprotiv, procenjuje se da je alopecija mnogo učestalija kod muškaraca nego kod žena, ali se ona takođe može javiti i kod male dece.
Ono što je važno napomenuti je to da postoji nekoliko vrsta alopecije, a svakako da je Alopecija areata najzastupljenija. Ovaj tip označava opadanje kose u pečatima na nekoliko mesta na našem vlasištu, dok postoji i takozvana Alopecija univerzalis koja može zahvatiti celo telo uključujući i dlake na grudima, obrve, bradu i slično.
Androgena alopecija kod žena
Iako će mnogi pomisliti da se alopecija odražava isto kod muškaraca i žena, ipak nije tako, već ona zapravo izgleda potpuno drugačije. Alopecija kod žena često se javlja kada žene uđu u period menopauze budući da se u organizmu tada dešava određeni hormonski poremećaj.
U slučaju androgene alopecije kod žena, često će se javiti tanka, proređena kosa i vrlo retko izaziva potpuni gubitak kose odnosno ćelavost.
Androgena alopecija kod muškaraca
Na samom početku napomenuli smo da je alopecija mnogo više prisutnija kod muškaraca nego kod žena. Možemo reći da gotovo se 50% muškaraca suočava sa ovim problemom i to posebno nakon pedesete godine života.
Alopecija kod muškaraca prvo uzrokuje proređivanje kose, najčešće na zaliscima, a zatim dolazi i do potpunog gubitka kose.
Iako se smatra da alopecija kod muškaraca nastaje u nešto kasnijim godinama, nije isključeno ni da se mnogo mlađi muškarci suočavaju sa ovakvim tipom opadanja kose.
Alopecija kod dece
Kod dece, posebno u najranijem uzrastu opadanje kose je normalna pojava budući da je njihova kosa još uvek krhka i nedovoljno jaka.
Međutim, kao i kod starijih, alopecija se može javiti i kod dece u najranijem uzrastu, a ono uzrokuje pojavu okruglih pečata po temenu glave. Iako su češći slučajevi da kosa kod beba vrlo brzo izraste nakon određenog perioda bez prevelikih štetnih posledica, ipak i kod dece moguća je i alopecija totalis što uzrokuje gubitak svih dlaka na telu.
Ono što je važno da roditelji imaju na umu je to da ukoliko se alopecija javila kod njihove dece u ranom periodu, vrlo je moguće da će se alopecija ponavljati tokom života usled nekih stresnih situacija, pa je stoga važno pratiti stanje deteta i potražiti stručnu pomoć ukoliko to bude neophodno.
Uzroci nastanka alopecije – šta uzrokuje prekomerno opadanja kose
S obzirom na činjenicu da je ovaj poremećaj opadanja kose složen, i mišljenja struke oko urzoka nastanka ovog problema su različita.
Međutim, jedan uzrok koji dovodi do alopecija za koji su svi lekari praktično saglasni je to da je alopecija nasledno stanje, odnosno da je uslovljena genetskim faktorom u porodici.
Ukoliko se neko iz vaše bliže rodbine suočio sa ovakvim problemoom, imajte na umu da su šanse od nastanka alopecije povećane kod vas.
Pored toga, prekomerno izlaganje stresnim situacijama i generalno stes može biti ključan mehanizam za nastanak alopecije, a uz to navode se i brojni hormonski poremećaji usled trudnoće ili tokom menopauze.
Alopecija areata simptomi – znaci koji ukazuju na alopeciju areatu
Verovatno se pitate kako da razlikujete alopeciju od normalnog opadanja kose i kako da znate kada je vreme za brigu.
Ukoliko primetite da vaša kosa praktično opada u pramenovima ili primetite pečate po glavi, nema sumnje da se radi o alopeciji.
A evo koji su to najčešći simptomi alopecije:
- prekomerno opadanje kose
- opadanje kose u pramenovima
- nastanak pečata na vlasištu
- lomljenje dlake
Dijagnostifikovanje alopecije – kako se utvrđuje nastanak alopecije
Dijagnoza alopecija postavlja se na osnovu kliničke slike, odnosno nakon detaljnog pregleda vlasišta od strane dermatologa. Vaš dermatolog najpre će prikupiti sve potrebne informacije o istoriji bolesti, a potom će se obaviti pregled kako bi se utvrdili, odnosno otklonili znakove infekcija ili upale.
Na samom pregledu, lekar će uraditi dermoskopiju što podrazumeva detaljan pregled vlasišta, a sam proces potpuno je bezbolan.
Alopecija lečenje – kako izlečiti alopeciju
Kada je reč o lečenju alopecije, u praksi se najčešće primenjuju kortikosteroidni losioni, mast za alopeciju, gelovi kao i ubrizgavanje kortikosteroida putem igle kako bi se podstakao rast kose.
Ovaj metod lečenja često se primenjuje u slučaju nastanka blažeg oblika alopecije, s tim da se ovaj tretman mora primenjivati svakih mesec, ili dva meseca.
Osim ovih metoda, primenjuje se i lečenje medikamentima a odluku o tome donosi isključivo vaš lekar!
Pored medicinskog lečenja, lečenje alopecije može se vršiti i na prirodnoj bazi, odnosno na bazi prirodnih ulja koja imaju sjajne efekte za podsticanja rasta kose. Neka od ulja za pospešivanje bržeg rasta kose su vsakkao kokosovo ulje, ricinusovo, ulje od koprive, čička kao i lavande.
Ukoliko primetite neke od gorenavedenih simptoma, savetujemo da se što pre javite lekaru kako bi pravovremeno preduzeli sve korake u cilju lečenja alopecije!
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0