Šta je homeopatija i zašto izaziva kontroverze?
🕑 2 min čitanjaHomeopatija je oblik alternativne medicine koji se praktikuje veoma dugo. Razvijena je krajem 18. veka od strane Samuela Hanemana, nemačkog lekara. Bazira se na principu “slično leči slično”. U homeopatiji se veruje da supstanca koja izaziva simptome kod zdrave osobe može da se koristi za lečenje sličnih simptoma kod bolesne osobe.
Kako homeopatija funkcioniše?
Osnovni princip homeopatije je koncept “životne sile” ili “vitalne energije” koja postoji kod svakog pojedinca. Homeopatski lekovi se dobijaju iz različitih supstanci, kao što su biljke, minerali ili životinje, a zatim se rastvaraju tokom procesa koji se zove potentizacija. Veruje se da pojačava lekovita svojstva leka, dok istovremeno umanjuje potencijalne toksične efekte.
Homeopatski lekovi dolaze u obliku visoko razblaženih rastvora, često kao male šećerne pilule ili kapi. Ovi lekovi se pojedinačno propisuju pacijentima na osnovu holističke procene njihovih fizičkih, mentalnih i emocionalnih simptoma. Cilj homeopatije je da stimuliše sopstveni odgovor tela na lečenje i vrati ravnotežu vitalnoj sili.
Šta leči homeopatija?
Homeopatija se često koristi za lečenje raznih bolesti, kako akutnih, tako i hroničnih. Često se primenjuje kod alergija, respiratornih infekcija, probavnog poremećaja, kožnih bolesti, bolova u mišićima, takođe mentalnih problema poput anksioznosti i depresije. Homeopatija se koristi od strane pojedinaca kao terapija uz konvencionalne medicinske tretmane za hronične bolesti poput kancera i autoimunih poremećaja.
Da li homeopatija funkcioniše?
Homeopatija je predmet rasprave unutar medicinske zajednice. Dok neki ističu njene prednosti, naučni dokazi koji podržavaju homeopatiju su ograničeni.
Mnoga istraživanja su pokazala homeopatski tretman ima nedostatke. Najčešće se ističe placebo efekat, kada osoba oseća boljitak zbog verovanja u tretman, umesto samog tretmana. To je glavni segment homeopatije i njene terapije. Proces razblažavanja koji se koristi u homeopatiji postavlja pitanje o aktivnim sastojcima u lekovima, što izaziva sumnju u njenu naučnu osnovu.
Iako mnogi ljudi govore o pozitivnom iskustvu sa homeopatijom, važno je uzeti u obzir i samu bolest. U situacijama blagih stanja, može se dogoditi poboljšanje vremenom bez obzira na tretman koji koriste.
Koji su rizici homeopatije?
Homeopatija se generalno smatra sigurnom praksom kada se koristi odgovorno i uz konvencionalnu medicinu. Za izuzetno razblažene homeopatske lekove smatra se da nisu direktno štetni ili ne dovode do neželjnog efekta. S druge strane, ako se osoba oslanja isključivo na homeopatiju za lečenje ozbiljnih stanja, to može dovesti uticati na dobijanje pravovremene medicinske nege.
Često se kod homeopatije ističe rizik u vezi sa dezinformacijama, tačnije pogrešnim lekovima. Pojedini proizvodi koji se smatraju kao homeopatski mogu da sadrže neprijavljene i neregulisane supstance, a to je veliki zdravstveni rizik.
Takođe, oslanjanjati se na homeopatski tretman kao zamenu za dokazane i proverene medicinske tretmane može imati ozbiljne posledice, pogotovu gde je neophodna brza intervencija.
Homeopatija je tabu tema u medicinskom polju. Iako je prihvaćena od strane mnogih kao alternativni pristup lečenju, nema čvrsti naučnih dokaza njene efikasnosti. Osobe koje razmišljaju da homeopatiju upotrebe za lečenje treba da budu oprezni prilikom informisanja i budu svesni rizika. Razgovor sa stručnim licima je ključan da biste znali o čemu se radi i da li je to pravo rešenje za vas i vaše zdravlje.
Izvor:
https://www.webmd.com/balance/what-is-homeopathy
https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/homeopathy
Foto: Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0