Šta kada PAPA test pokaže promene?
🕑 4 min čitanjaSvaka žena koja je ikada prošla kroz proces ginekološkog pregleda verovatno je čula za PAPA test. Ova jednostavna, ali moćna procedura, revolucionarno je promenila način na koji identifikujemo promene na grliću materice, koje mogu biti prvi znaci potencijalnih problema.
PAPA test, skraćenica za Papanikolau test, nije samo rutinska stvar. To je alat koji omogućava ranu detekciju promena u cerviksu koje ukazuju na prisustvo abnormalnih ćelija, što je često povezano sa rizikom od karcinoma. Međutim, šta se dešava kada rezultati ovog testa pokažu promene?
Kako je sve počelo?
Retko koja inovacija je imala takav uticaj na prevenciju raka grlića materice kao PAPA test. Ovaj neosporan junak medicine prošao je kroz fascinantan evolutivni put. Njegovi počeci bili su skromni, a ono što je kasnije usledilo niko nije mogao ni da pretpostavi.
Dakle, priča o PAPA testu započinje još 1928. godine kada su američki patolog Dr Georgios Papanikolau i njegova supruga, citolog Meri Papanikolau, prvi put objavili rezultate svojih istraživanja. Njihov rad je bio prava revolucija pristupa ranoj detekciji raka grlića materice. Ideja je bila jednostavna: pregledom ćelija iz cervikalnog brisa, mogu se identifikovati abnormalnosti koje ukazuju na prisustvo karcinoma ili prekanceroznih promena.
Ubrzo nakon objavljivanja, PAPA test je počeo da menja paradigmu u medicini. Do kraja 20. veka, postao je standardna praksa za skrining raka grlića materice širom sveta. Zahvaljujući redovnom sprovođenju testova, broj smrtnih slučajeva od ove bolesti značajno je smanjen.
Sa napretkom tehnologije, doživeo je niz poboljšanja. Uvođenjem tečnih citoloških briseva i kompjuterski podržane analize, dodatno su povećali tačnost testiranja, smanjujući broj lažno negativnih rezultata. Od svojih skromnih početaka do današnjeg statusa nezamenjivog alata u medicinskoj praksi, PAPA predstavlja primer kako revolucionarna otkrića mogu promeniti tok medicine i poboljšati kvalitet života milionima žena širom sveta.
Šta nam sve govori PAPA test
Sama procedura PAPA testa je relativno jednostavna i brza. Prvo, lekar obavlja ginekološki pregled, tokom kojeg koristi speculum (instrument za otvaranje vagine) kako bi dobio bolji pregled grlića materice. Zatim, uzima uzorak ćelija sa površine grlića materice pomoću posebnog štapića ili četkice. Ovi uzorci se potom smeštaju na stakleni slajd ili u tečnost za konzerviranje.
Nakon prikupljanja uzoraka, laboratorijski tehničar ih pažljivo analizira pod mikroskopom. Cilj ove analize je identifikacija bilo kakvih abnormalnih ćelija koje bi mogle ukazivati na prekancerozne ili kancerozne promene. Ako se pronađu takve promene, lekar će preduzeti dalje korake kako bi se postavila tačna dijagnoza i započelo odgovarajuće lečenje.
Moguće promene koje može otkriti PAPA test:
- Normalni rezultati: U većini slučajeva, PAPA test daje normalne rezultate, što znači da nema znakova abnormalnih ćelija. To je idealan ishod i ukazuje na zdravo stanje grlića materice.
- Blage promene: Blage promene, poznate i kao cervikalna displazija ili cervikalna intraepitelijska neoplazija (CIN) 1, ukazuju na prisustvo manjih abnormalnosti koje obično ne zahtevaju odmah intervenciju. Često se preporučuje praćenje kako bi se videlo da li će se promene same povući.
- Umerene promene: Ovo su promene koje se nazivaju CIN 2 i CIN 3. U ovim slučajevima, abnormalne ćelije su prisutne u većem broju, ali još uvek nisu invazivne i obično se mogu tretirati procedurama koje se vrše u ordinaciji. Preporučuje se i kolposkopija za pouzdanu dijagnostiku u ginekologiji.
- Teške promene: Teške promene mogu ukazivati na ozbiljnije stanje, poput karcinoma in situ ili invazivnog raka. U ovim slučajevima, dalje dijagnostičke procedure su neophodne kako bi se potvrdila dijagnoza i započelo odgovarajuće lečenje.
Kako se postupa sa promenama otkrivenim PAPA testom?
U zavisnosti od prirode promena i ozbiljnosti stanja, lekar može preporučiti različite tretmane:
- Praćenje: Za blage promene, lekar će preporučiti samo praćenje, što znači redovne kontrole kako bi se osiguralo da se promene ne pogoršavaju.
- Procedura u ordinaciji: Umerene promene mogu zahtevati proceduru poput elektrokoagulacije, laserske terapije ili konizacije, koja se obično može obaviti u samoj ordinaciji lekara.
- Hirurški zahvat: U slučajevima teških promena ili karcinoma, može biti potrebna hirurška intervencija kako bi se uklonile abnormalne ćelije ili čak materica.
Zašto je važno redovno obavljati PAPA test?
Redovno obavljanje PAPA testa je najvažnije za rano otkrivanje promena na grliću materice i sprečavanje razvoja raka. Rana dijagnoza omogućava efikasnije lečenje i povećava šanse za potpuno izlečenje.
Preporuke za učestalost testiranja variraju u zavisnosti od godina starosti žene, njene seksualne aktivnosti, kao i rizika od razvoja oboljenja grlića materice. Evo pregleda učestalosti prema preporukama medicinskih stručnjaka:
- Godine 21-29: U ovoj starosnoj grupi, preporučuje se obavljanje PAPA testa svake tri godine. Ovo omogućava rano otkrivanje eventualnih promena i intervenisanje pre nego što se razviju ozbiljniji problemi.
- Godine 30-65: Za žene u ovoj starosnoj grupi, preporučuje se kombinacija PAPA testa i testa na humani papiloma virus (HPV) svakih pet godina. Ovaj pristup dodatno povećava efikasnost u detekciji promena i smanjuje potrebu za čestim testiranjem.
- Starije od 65 godina: Ako su prethodni PAPA testovi bili negativni i žena nije imala abnormalne rezultate u prethodnih 10 godina, tada se može prekinuti rutinsko testiranje. Međutim, ako su prisutni drugi faktori rizika ili istorija abnormalnih rezultata, lekar može preporučiti dalje testiranje.
Važno je istaći da su ove preporuke opšti smernice i da se mogu prilagoditi individualnim potrebama i faktorima rizika svake žene.
Zaključak
I dok je lečenje važno, prevencija je i dalje najbolji pristup. Redovni PAPA testovi su najmoćniji saveznik u ranom otkrivanju promena na grliću materice, omogućavajući efikasno lečenje pre nego što se promene razviju u karcinom. Uz redovne preglede i zdrav način života, većina promena može se uspešno kontrolisati ili izlečiti. Ono što se otkrije putem PAPA testa ne treba shvatiti kao nešto zastrašujuće, već kao signal da je potrebno obratiti pažnju na svoje zdravlje.
Foto:Pixabay
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0