Kada beba počinje da puzi?
🕑 2 min čitanjaPuzanje bebe smatra se važnim tokom bebinog razvoja. Time beba počinje polako da ide ka samostalnom kretanju, a potom hodanju. Sam početak za nju je težak, jer tada mora da uskladi mozak sa motornim veštinama. Puzanjem beba stiče samopouzdanje i savladava nove pokrete. Treba znati da se razvoj bebe dešava se u etapama, a to je slučaj i kada bebe počne da puzi.
Kada beba počinje da puzi?
Bebe uglavnom počinju da puze u period od 6. do 12. meseca života. Iako deluje čudno, ovaj period njihovog razvoja nije dug. Naravno, to sve zavisi od bebe do bebe. Najčešći razlog predstavlja činjenica da se kod beba javlja velika radoznalost. To ih podstiče da se još više kreću, te ubrzo možete očekivati da počnu s hodanjem.
Iako su mali, uvek vodite računa šta rade i kuda se kreću. Kod puzanja, bebe najpre pokušavaju da savladaju ravnotežu. Čim uspeju da se održe, počinju postepeno da pomeraju ruke i kolena. Puzenje bebama jača mišiće, koji kasnije omogućavaju da se uspravi i krene s koračanjem. Često se događa da kada bebe počne da sedi, ubrzo počinje i da puzi. To nije uvek tako, ali je veoma blizu. Ima slučajeva da bebe preskoče ovu fazu, te odmah stanu na noge.
Kako podstaći bebu da puzi?
Postoje načini putem kojih možete podstaći bebu da puzi. Najpre možete bebu postaviti na stomak i to na tvrdu podlogu. One će same od sebe pokušavati da se rukama i nožicama odvoje od tla, a to će uticati na jačanje mišića.
Još jedan dobar savet je da koristite omiljenu igračku. Samo je postavite toliko daleko da će morati da se pomeri, ako bude želela da je dohvati. Beba će vremenom početi da se klati i trudi da dođe do igračke. To će uticati da se pomeri i krene ka omiljenoj igrački.
Smatra se da u ovoj fazi ne treba koristiti hodalice, odnosno dubak. Time ćete samo prolongirati početak puzanja, a pritom možete uticati na razvoj kičme. Kako je vaša beba još koristi pelene, gledajte da budu udobne i kvalitetne. Suština je da njen fokus bude na puzanju.
Faze puzanja
Faze puzanja čine dve stvari, to su krupna i fina motorika. Podjednako važne za bebin razvoj.
Krupna motorika
Podrazumeva se održavanje ravnoteže, ispravan položaj tela i okretanje.
Fina motorika
U ovaj deo ubraja se koordinacija očiju i ruku, takođe i usklađeni pokreti.
Pomenute stvari samo su priprema za fazu puzanja. Čim beba usavrši i prisvoji sve, počeće da puzi. Proces do puzanja odvija se u 4 etape:
- Četvoronožni položaj
- Odguruje se od tla
- Pomeranje ruku i nogu
- Puzenje
Saveti kako da beba puzi bezbedno
Pošto beba počne da puzi, budite sigurni da tek tada treba obratiti pažnju na nju. Njihova radoznalost može ih voditi ka štekeru, klizavim pločicama ili predmetima koje će staviti u usta. Zato je važno da preduzmete određene koraka, samo tako ćete biti sigurni.
- Zaštitite oštre ivice
- Sakrijte kablove ili ih podignite
- Držite zatvorena vrata od prostorija gde bebi nije mesto
- Nemojte je ostavljati bez nadzora
- Sada je pravi trenutak da stavite nove zaštitne utičnice
Kao što vidite, kada beba počne da puzi treba biti obazriv. Ovo je divan period i trudite se da joj što više pomognete i olakšate, kako bi prohodala. Neka joj bude komforno, prijatna odeća i odgovarajuće pelene su uvek dobrodošli.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0