Kako da sprečite meso da se pokvari?
🕑 2 min čitanjaDa li ste ikada posegli u vaš frižider samo da biste otkrili da je meso koje ste kupili pre nekoliko dana već pokvareno? Dobra vest je da uz pravo znanje i tehnike možete sprečiti prerano kvarenje mesa i iskoristiti maksimum iz vašeg budžeta za kupovinu namirnica.
Odabir pravog pakovanja
Jedna od najefikasnijih metoda za očuvanje mesa su vakuumska pakovanja. Vreće za vakuumiranje uklanjaju vazduh iz pakovanja, sprečavajući stvaranje ozeblina i oksidaciju. Investiranje u aparat za vakuumiranje može značajno produžiti rok trajanja vašeg mesa. Jednostavno stavite meso u vreću za vakuumiranje, izvucite vazduh i čvrsto je zatvorite.
Ako nemate aparat za vakuumiranje, vreće za zamrzivače su praktična alternativa. Ove posebno dizajnirane vreće su deblje i izdržljivije od običnih plastičnih kesa, pomažući da se spreči stvaranje ozeblina. Obavezno istisnite što više vazduha pre nego što zatvorite kesu.
Za tradicionalniji pristup, možete koristiti mesarski papir za umotavanje mesa. Iako možda ne pruža istu zaštitu kao vakuumska pakovanja ili vreće za zamrzivače, i dalje može biti efikasan. Umotajte meso čvrsto i zatvorite ga trakom ili konopcem. Budite sigurni da dvostruko umotate meso ako planirate da ga čuvate duže vreme.
Pravilne temperature za skladištenje mesa
Frižider je privremeni dom za meso pre nego što se skuva ili zamrzne. Održavajte temperaturu frižidera na ili ispod 4°C da usporite rast bakterija. Budite pažljivi sa preporučenim vremenom skladištenja za različite vrste mesa. Na primer, sveže pileće meso treba koristiti ili zamrznuti u roku od 1-2 dana, dok mleveno meso može trajati 1-2 dana.
Za dugotrajno skladištenje mesa, zamrzivač je vaš najbolji prijatelj. Ciljajte da održavate temperaturu zamrzivača na 0°C ili niže za optimalno očuvanje. Smrznuto meso može trajati nekoliko meseci ili čak duže, zavisno o vrsti. Označavajte svoje pakete radi lakše organizacije.
Organizovanje skladišta za meso
Da biste bili sigurni da koristite meso pre nego što istekne rok trajanja, praktikujte FIFO (Prvo unutra, prvo napolje) metod. Prilikom skladištenja mesa u zamrzivaču, postavite novije pakete iza starijih. Na taj način ćete prirodno pristupiti starijem mesu prvo.
Označavanje mesa datumima ključno je za praćenje svežine. Uključite datum kupovine ili pakovanja mesa kako biste izbegli zabunu. Ovaj jednostavan korak može vas sačuvati od slučajnog korišćenja mesa koje je prošlo svoj rok.
Znaci pokvarenog mesa
Izgled
Vizuelno pregledajte meso pre kuvanja. Tražite promene u boji, kao što su siva ili zelena nijansa, i proverite neobične teksture, poput lepljivosti ili neobične površine. Ako meso pokazuje bilo koji od ovih znakova, najbolje je da ga bacite.
Miris
Pouzdajte se u svoj nos; pokvareno meso često ispušta neprijatan ili kiseli miris. Ako meso ima neprijatan ili neugodan miris, to je jasan pokazatelj da je pokvareno.
Tekstura
Pokvareno meso može delovati lepljivo na dodir. Ako tekstura mesa deluje neobično ili neprijatno, to je snažan znak da ga bacite.
Saveti za produžavanje roka trajanja mesa
Pre zamrzavanja razmotrite mariniranje mesa. Marinade mogu poboljšati ukus i teksturu. Možete iseći i marinirati meso pre zamrzavanja za brzu i praktičnu pripremu obroka kasnije.
Deljenje mesa pre zamrzavanja može vas spasiti od odmrzavanja više nego što vam je potrebno. Razdvojite meso u porcije za obroke i zamrznite ih pojedinačno radi veće fleksibilnosti.
Održavanje konstantnih temperatura u frižideru i zamrzivaču je ključno. Održavajte dobru organizaciju zamrzivača kako biste sprečili fluktuacije temperature kada često otvarate vrata.
Zaključak
Pravilno skladištenje mesa ne odnosi se samo na sprečavanje otpada, već i na obezbeđivanje bezbednosti hrane. Odabirom pravog pakovanja, održavanjem pravilnih temperatura skladištenja i praćenjem organizacionih saveta, možete produžiti rok trajanja vašeg mesa i uživati u njemu u najboljem stanju.
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0