Madrid, grad gde sunce nikad ne zalazi
🕑 3 min čitanjaPrestonica Španije nalazi se u središnjem delu države. Na severu je štite planine Sijera de Gvadarama, a jug pripada dolini reke Taho. Osim Madrida u toj regiji su gradovi Leganes, Hetafe, Fuanlabrada i drugi.
Istorija
Danas je malo dokaza o životu u Madridu pre nego što je pao pod muslimansku vladavinu. Tokom Rimskog carstva smatrao se značajnim naseljem. Bez obzira na to, nema mnogo ostataka iz tog perioda, a sve sačuvano nalazi se u gradskim muzejima. U 9. veku su brojna muslimanska plemena stigla na Iberijsko poluostrvo. Tada se današnja prestonica Španije pretvara u važan bastion u odbrani od hrišćanskih napada.
Nakon dugo godina Madrid postaje sezonska prestonica tadašnjih kastiljanskih kraljeva. Enrike III pretvara gradsku tvrđavu u kraljevsku palatu početkom 15. veka. Potom se osniva i Kraljevski sud u Madridu, a 1562. godine kralj Filip je odlučio da Madrid bude mesto njegove rezidencije. Pre toga se Toledo smatrao za glavno mesto i prestonicu. Tom prilikom je kralj izgovorio „u Madridu sunce nikada ne zalazi“, što se prema pričama smatra trenutkom kada Madrid postaje stalna prestonica. Naravno, to je odlučeno zbog mnogo vode i šuma na tom području, kao i blizine manastira El Eskorijal. Prema zvaničnim podacima Madrid postaje prestonica 1606. godine.
Razvoj grada
Zvučni neverovatno, ali Madrid se kroz 17. i 18. vek razvijao bez problema i poteškoća. Razvoj je usporen Velikim građanskim ratom, ali je nakon njega industrijski razvoj pomogao da se to nastavi bez problema. Španiju je tokom 20. veka obeležila diktatura koja nije zaobišla ni Madrid. Potpuno je neverovatno da je upravo to dosta doprinelo razvoju grada. Vlast, moć i bogatstvo bili su u Madridu. Kada je nestao diktatorski režim, Madrid je otvaranjem prema svetu postao svetska metropola i moderan grad.
Znamenitosti
Nije lako preporučiti šta prvo obići. Najposećenija mesta su muzej
Prado, Kraljevska palata, glavni gradski trg Puerta del Sol, stari deo grada
Plaza Mayor, egipatski hram Templo de Debod i druga. Pomenute atrakcije videćete u skoro svakom vodiču. Za ljubitelje fudbala obavezna stanica je legendarni Santijago Bernabeu. Madrid možete posetiti u bilo koje doba godine, pa postoje velike šanse da možda pogledate i neku utakmicu. Ukoliko nije Real Madrid, tu je onda Atletiko Madrid.
Pored bezbroj poznatih znamenitosti, mi uživamo da vam otkrijemo lokacije koje još uvek nisu komercijalizovane. Zato vam toplo preporučujemo da obiđete sledeća mesta.
Sobrino de Botin
Svako putovanje donosi mogućnost da se probaju različite kuhinje, a još kad se okrepite u najstarijem restoranu na svetu, nema lepše stvari. Ginisova knjiga rekorda zavela je Sobrino de Botin kao najstariji restoran na svetu. Otvoren je 1725. godine, a zamišljen tako da gosti donose svoje meso i sastojke i zatim ih kuvaju na licu mesta. Nakon smrti vlasnika restoran je preuzeo njegov nećak i po tome nosi ime. Naime, sobrino na španskom znači nećak. Mesto predstavlja svedočanstvo istorije, svašta je preživelo, ali nikad nije prestajalo s kuvanjem. Danas ima četiri sprata, svi su uređeni u španskom stilu.
Specijalitet restorana je prase staro od dve do šest nedelja, sprema se celo u furunama od cigle. Pažnju na ovaj restoran skrenuo je Ernest Hemingvej pomenuvši ga u knjizi „Sunce se ponovo rađa“. A priča se i da je čuveni slikar Fransisko Goja radio tamo kao mladić.
Reverte Coma – muzej forenzike
Ljubitelji kriminalističkih serija i forenzike uživaće u poseti ovom muzeju. S druge strane, nije za osobe sa slabim stomakom. Nalazi se u sklopu Medicinskog fakulteta. U njemu je oko 1.500 predmeta, poput deformisanih lobanja, skeleta osoba raznih uzrasta i sprava za mučenje. Jedna od tih sprava korišćena je u slučaju najvećeg serijskog ubice Madrida, poznatijeg kao Jarabo. Namera muzeja nije da zastraši posetioce već da služi studentima za učenje kao i drugim osobama koje se interesuju za forenziku i razne slučajeve iz istorije. Muzej je ime dobio po profesoru koji je pokrenuo prvu laboratoriju u Španiji još 1980. godine. Obučavan je od FBI specijalista, a to znanje je pomoglo u rešavanju najtežih slučajeva u zemlji.
Izvor: https://www.zanimljivageografija.rs/
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0