Oslo – Vikinzi i Nobel
🕑 3 min čitanja
Skandinavija već dugi niz godina privlači pažnju turista iz celog sveta. Svako ko poseti ovaj deo Evrope ne ostaje imun na stil života njegovih žiteljia. Način uređenja država posebna je priča koja dodatno doprinosi visokom mišljenju koje već postoji u svetu. Svaki grad je priča za sebe, a mi smo odlučili da vam predstavimo Oslo, mesto Vikinga i Nobela.
Položaj grada
Prestonicu Norveške prožima burna istorija, satkana od ratova, požara i smenjivanja vladara. Pomenuti elementi mogu se pronaći u istorijim skoro svakog grada, s tim što Oslo izdavaja njegov prirodan položaj. Zato se i kotira kao jedan od najlepših gradova Evrope. Okružen je brdima koja su deo fjordova, što jasno ukazuju gde se nalazite. Leti zelenilo i trava zamene snežni pokrivač, a voda je bistra i teško je poverovati da se nalazite usred grada.
Istorija osla
U jednom periodu Norveška je bila deo unije sa Danskom, tačnije od 1536. godine. Svaki grad u nekom trenutku zadesi loša sudbina. Oslo nije izuzetak. Požari koji su se dogodili davne 1624. dosta su odredili današnji izgled grada. Danski kralj Kristijan IV odlučio je da obnovi deo koji se nalazi u regiji Akeršus gde je podigao istoimenu tvrđavu čija je uloga bila da brani i čuva grad.
Današnji centar Osla čine Akeršus tvrđava, katedrala Osla, ulice Skippergata i Øvre Vollgate. Ovaj prostor se popularno naziva Kvadraturen. Tu možete pronaći dobro očuvane zgrade iz 17. veka, a tu je i najstariji restoran, Cafe Engebret.
Put do sopstvenog ustava Norveška je pronašla usled posledica ratova koje je vodio Napoleon. Danska je 1814. bila prinuđena da se odrekne teritorije Norveške i preda je u ruke Švedske, na čijem čelu je bio kralj Karl Johan. Iste godine 17. maja država je dobila ustav a tadašnji grad Kristijanija zvanično status prestonice Norveške. Grad je više puta menjao ime, a današnje, koje se smatra originalnim, vraćeno je 1925. godine.
Najpoznatija ulica u Oslu nosi naziv Karl Johan, vodi kroz centar i vrvi od starih građevina. Šetnja njome može vas dovesti do kraljevske palate koja se zove Stottet. Jedna od prvih stvari koju je Karl Johan uradio upravo je izgradnja ove ulice u kojoj se nalaze zgrade parlamenta, univerziteta i narodnog pozorišta. Tokom zime ulica se transformiše u veliko klizalište dostupno svima.
Nobel za mir
Radhuset je gradska većnica, simbol grada i jedna od najatraktivnijih lokacija za turiste. Poznata je po ogromnom satu koji se nalazi s prednje strane i briljantnom izgledu. Izgrađena je u čast devet vekova Osla. U njenoj svečanoj sali svake godine se dodeljuje Nobelova nagrada za mir.
Zanimljivosti Osla
Nije teško obići dobro poznate stvari, one su deo svakog vodiča. Štos je pronaći atrakcije koje nisu komercijalne i popularne. Tu sigurno možemo navesti Kon-Tiki muzej posvećen čuvenom Toru Hejerdalu. Ovaj norveški naučnik i pisac izveo je nešto nezamislivo 1947. godine: zajedno sa grupom ljudi plovio je od Perua do ostrva u Pacifiku. Nije to ništa čudno, ali kad se razume podatak da je to urađeno pomoću splava kakav su koristili Indijanci mnogo vekova ranije, onda je poduhvat za svako poštovanje. Njihova orijentacija se bazirala na položaju zvezda, a hranili su se isključivo morskom hranom i onim što uspeju da ulove. Put je trajao 101 dan, a Kon-Tiki (naziv splava) je preživeo i nalazi se u muzeju. Obavezno skoknite do ovog mesta, otkrićete još bezbroj zanimljivosti, a uvek možete pogledati i istoimeni film.
Ako nekada odlučite da posetite Oslo, možda je najbolje da to bude u proleće. Kako zbog lepog vremena, tako i zbog državnog praznika povodom ustava zemlje.
Izvor: https://www.visitoslo.com/
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0